5 начина да направим дома си по-топъл с малко или без пари

Ваня Милева Последна промяна на 29 ноември 2024 в 00:00 17116 0

котка пред камина

Кредит Michel Filion, CC BY

И котката е доволна.

Ако живеете в дом с лоша изолация, а мнозина от нас са така, може да похарчите немалко пари тази зима за сметки за енергия. Но нашите предци са имали начини да се чувстват комфортно икономично, с малко или никакви разходи. Сега благодарение на модерните инфрачервени камери и напредъка във физиката на околната среда, можем да разберем как работят тези методи и да измерим колко са ефективни.

Най-важният факт, който определя правилната стратегия е, че губим повече топлина от излъчване към заобикалящата ни среда, отколкото чрез конвекция на въздуха. Ето защо домът ни е толкова студен, когато се върнем от зимна ваканция, дори след като е включено отоплението - въпреки че въздухът се затопля бързо, за стените е нужно много повече време, за да се затоплят.

Как да затоплим прозорците? Кредит: Roland Ennos

По същия начин в къщи с лоша изолация вътрешната част на външните стени може да бъде с няколко градуса по-студена от въздуха и вътрешните стени и затова стаята остава хладна.

За щастие има пет лесни начина да преодолеете това и да намалите сметките си за енергия, за които професорът по биомеханика Роланд Еноус (Roland Ennos) от Университета на Хъл разказва в статия на Тhe Conversation.

Дръпнете завесите през нощта

През деня прозорци пропускат повече лъчиста енергия, отколкото излиза. Слънчевата светлина може да влезе през стъклото, но прозорецът е непрозрачен за инфрачервеното лъчение, което се опитва да избяга от стаята. През нощта обаче прозорците с единичен стъклопакет могат да станат изключително студени – в стара къща при стайна температура от 20°C, инфрачервена камера показва вътрешни температури на прозорците до 7°C в мразовита нощ.

Вижте разликата, която прави една завеса. Кредит: Roland Ennos

Дори прозорците с двоен стъклопакет не са добри изолатори и могат да паднат до около 14°C. Това води до загуби на енергия от 50-100 вата на квадратен метър, еквивалентни на работа на стара електрическа крушка.

Най-добрият начин да предотвратите тази загуба на топлина е да затворите завесите и да спуснете щорите веднага след здрач. Те осигуряват допълнителна бариера пред лъчистите топлинни загуби, добавят изолация и намаляват течението. Евтини щори повишават температурата на вътрешната повърхност до 16°C при прозорци с единичен стъклопакет, а дебелите завеси я повишават практически до стайна температура, като минимизират загубите на топлина и правят стаята по-уютна.

Покрийте стените си

Масивните тухлени или каменни стени са по-добри изолатори от стъклото, но въпреки това изстиват и изпускат много топлина. Температурата в стаята при външните стени пада до 16-17°C, с 3-4°C по-хладно от въздуха в стаята, дори да са 50 см дебели.

Картина в рамка, окачена на външна стена, е с около 1,5°C по-топла от голата стена. Кредит: Roland Ennos

За щастие може значително да намалите загубите на енергия, като ги покриете с картини или огледала. Дори един обикновен плакат добавя допълнителен слой изолиращ въздух, повишавайки температурата на вътрешната повърхност с около 1°C и намалявайки загубата на енергия с една четвърт. Картините или огледалата в рамки са по-добри, ако са по-скъпи. Ако притежавате килими или гоблени, които да закачите по стените си, ефектът ще бъде още по-голям.

Да заменим Kindle с топли книги? Кредит: Roland Ennos

Най-доброто от всичко са рафтовете за книги. Книгите са превъзходни изолатори, създават уют и топлина. Поне от термична гледна точка печатните книги са далеч по-добри от електронните си копия.

Покрийте входната си врата

Вратите могат да пропускат течения, а ако са тънки и понякога остъклени, може да бъдат много лош изолатор, смъквайки температурата до 10-15°C през студените нощи. Покриването на врата и стената около нея с дебела завеса може да елиминира почти цялата загуба на топлина.

Използвайте паравани

Дори и да не можете да намалите цялата загуба на топлина от външните стени, пак можете да се предпазите от студа. Нашите предци са слагали дървени паравани зад себе си и са се скупчвали до огъня. Тъй като са на стайна температура, параваните са топлили гърбовете им, докато излъчването от огъня нагрява предната им част. Бихте могли да защитите лицето си от вредните ефекти на бумтящия огън като използвате миниатюрни противопожарни паравани.

Разположете мебелите си на топло

Колко топло се чувствате в една стая зависи от това къде се намирате, въпреки че температурата на въздуха е една и съща навсякъде. Ще ви е по-топло, ако се разположите по-близо до вътрешността на къщата, защото студените външни стени са по-далеч. Така че опитайте да поставите мебелите си до вътрешна стена.

Ако бюрото ви е до външна стена, за да можете да гледате през прозореца, краката ви ще изстинат, но можете да намалите този ефект, като облегнете картонен лист на стената. Ако главата на леглото ви е до студена външна стена, може да ви се схване вратът, тогава е добре леглото ви да има солидна табла. Най-доброто решение, разбира се, е легло с балдахин, но повечето спални не са толкова големи.

Ето как познанието за това как се движи топлината може да ви помогне да издържите по-леко студената зима. А изследването на топлинните свойства на къщата ви с инфрачервена камера ще забавлява децата ви с часове.

Авторът Роланд Енос (Roland Ennos) е професор по биомеханика в University of Hull.

Tази статия е препубликувана от Тhe Conversation под лиценз Creative Commons. Прочетете oригиналната статия.

The Conversation

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !