Нова техника позволява на физиците да надникнат във вътрешността на атомното ядро, използвайки електроните като "пратеник".
Методът може да разкрие прозрения за ранното съществуване на Вселената, без да е необходимо използването на големи и скъпи ускорители на частици.
"Това би могло да даде отговори на някои от най-належащите въпроси в съвременната физика", отбелязва Роналд Фернандо Гарсия Руис (Ronald Fernando Garcia Ruiz), доцент по физика в Масачузетския технологичен институт (MIT) в САЩ.
"Нашите резултати полагат основите за последващи изследвания, целящи измерване на нарушенията на фундаменталните симетрии на ядрено ниво."
Руис и сътрудниците му са измерили енергията на радиевите електрони, обикалящи около молекула радиев монофлуорид, която съдържа радиев и флуорен атом.
Те са избрали тази молекула, защото тя притиска електроните в радиевия атом. Това увеличава вероятността електроните да преминат през ядрото – центъра на атома, където се намират протоните и неутроните.
"В известен смисъл молекулата действа като гигантските ускорители на частици и ни дава по-добър възможност да изследваме ядрото на радия", посочва Силвиу-Мариан Удреску (Silviu-Marian Udrescu), съавтор на изследването, също от MIT.
"Когато поставите този радиоактивен атом вътре в молекула, вътрешното електрическо поле, което неговите електрони изпитват, е с порядъци по-голямо в сравнение с полетата, които можем да произведем и приложим в лаборатория."
Молекулярен капан
Изследователите са успели да измерят прецизно енергиите на тези електрони, като улавят и охлаждат молекулите във вакуумни камери и използват лазери за взаимодействие с молекулите.
Това им позволява да измерят прецизно енергиите на електроните във всяка молекула, както и лекото изместване на енергията, което се случва при проникването им в ядрото на радиевия атом.
Промяната е само една милионна част от енергията на лазера, който екипът е използвал за възбуждане на молекулата.
"Има много експерименти, измерващи взаимодействията между ядра и електрони извън ядрото, и ние знаем как изглеждат тези взаимодействия", разказва съавторът Шейн Уилкинс (Shane Wilkins) от MIT.
"Когато се опитахме да измерим тези електронни енергии много прецизно, резултатите не съвпаднаха съвсем с очакванията ни, ако предположим, че те взаимодействат само извън ядрото. Това ни подсказа, че разликата трябва да се дължи на електронните взаимодействия вътре в ядрото."
Този нов подход означава, че изследователите могат да изследват вътрешността на атома, докато са на лабораторното си бюро, вместо да се нуждаят от огромен ускорител на частици с дължина от няколко километра.
Изследователите са избрали радия заради асиметричната му, крушовидна форма на ядрото, която нарушава фундаменталното разбиране за симетрията в атомите.
Изследователите смятат, че асиметрията на радия може да помогне за изследване на други нарушения на симетрията, като например произхода на огромния дисбаланс между материята и антиматерията във Вселената.
Симетрията между материя и антиматерия
Според най-добрите разбирания на учените, при възникването на Вселената е трябвало да е имало почти равни количества материя и антиматерия. По-голямата част от това, което учените могат да измерят и наблюдават във Вселената, обаче е съставено от материя, чиито градивни елементи са протоните и неутроните в атомните ядра.
Това наблюдение е в противоречие с това, което предсказва нашата най-добра теория за природата, Стандартният модел, и се смята, че са необходими допълнителни източници на фундаментално нарушение на симетрията, за да се обясни почти пълната липса на антиматерия в нашата Вселена. Такива нарушения могат да се видят в ядрата на определени атоми, като например радий.
Екипът се надява да използва новата си техника, за да разкрие силите, действащи вътре в ядрото. Докато експериментите им са включвали само радиеви ядра в молекули при високи температури, сега екипът се стреми да тества тези молекули при по-ниски температури, докато продължава да търси доказателства за произхода на асиметрията между материя и антиматерия.
Справка: S. G. Wilkins et al, Observation of the distribution of nuclear magnetization in a molecule, Science (2025). DOI: 10.1126/science.adm7717
Източник: With a new molecule-based method, physicists peer inside an atom's nucleus, Jennifer Chu, Massachusetts Institute of Technology
Още по темата
Физика
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици
Физика
Най-малкият ускорител на частици в света може да направи революция в медицината и физиката
Космос
Двигателите с антиматерия все още са далеч, но те могат да променят всичко



















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"