До момента Вселената съществува от около 5 037 000 000 001 дни или 13,8 милиарда години. Макар отдалеч Вселената да изглежда стабилно, в по-малък мащаб всичко еволюира, експлодира, имплодира и умира.
И все пак може да се окаже, че стабилността на Вселената е илюзия, че сме в някаква критична фаза и това има нещо общо с полето на Хигс и неговото проявление, известният бозон на Хигс.
Най-важното е, че теоретично е налице метастабилна, а не стабилна вселена, което означава, че вакуумът не е стабилен в основното си състояние - същинския вакуум - но в локален минимум, състояние с малко по-висока енергия от основното състояние (вижте изображението долу).
Стабилността на вакуума остава предмет на сложни теоретически изчисления и дебати. Кредит: APS/Alan Stonebraker
Хигс бозонът е отговорен за масата и взаимодействията на всички познати частици. Това е така, защото масите на частиците са следствие от взаимодействие на елементарни частици с полето на Хигс, за което знаем, че съществува, защото е доказано, че бозонът на Хигс съществува.
Може да си представите това поле като за абсолютно неподвижен воден басейн, в който е потопено всичко. То има едни и същи свойства в цялата вселена. Това означава, че ще наблюдаваме едни и същи маси и взаимодействия, както и една и съша физика в целия космос.
Но полето на Хигс е малко вероятно да е в най-ниското си възможно енергийно състояние, в което може да се намира. Това означава, че теоретично може да промени състоянието си, падайки до по-ниско енергийно състояние някъде. Ако това се случи обаче, това би променило драматично законите на физиката.
Вселената би влязла в състояние на метастабилност скоро след Големия взрив. Ако полето на Хигс се окаже в по-ниско енергийно състояние по една или друга причина, това ще има последствия за законите на природата на това място. Например, масата на електрона ще се промени и взаимодействието му с протони и неутрони също ще се промени. Това променено състояние ще прерасне в мехурчета, фазов преход, сравним например с превръщането на водата в пара. Ако такъв преход като разширяващ се балон достигне Земята, преобладаващата физика ще стане напълно различна и Вселената, каквато я познаваме, вече няма да съществува.
Мъглявината Тарантула — област на образуване на звезди — видяна от космическия телескоп Джеймс Уеб. С уважение към: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team, CC BY-SA
Люсиен Юртие (Lucien Heurtier) и неговите колеги наскоро са направили изчисления за тази възможност и резултатите са успокояващи. Енергийното състояние на полето на Хигс се променя според законите на квантовата механика, но неговите флуктуации обаче са толкова малки, че ще са нужни трилиони години, преди една такава флуктуация да стане достатъчно голяма, за да снижи полето на Хигс до състояние с по-ниска енергия.
Но какво ще стане, ако има външен източник на енергия, който е достатъчно силен, за да достави необходимата енергия, например много силно гравитационно поле или много гореща плазма?
Самият Големият взрив осигурява тази енергия, но топлинните ефекти, които са се случили тогава, изглежда поддържат полето на Хигс в стабилно, модифицирайки неговите квантови свойства. Следователно тази топлина не може да предизвика края на Вселената, което вероятно е причината да сме все още тук.
Но има един обект, който може да осигури такова снабдяване с енергия, така че полето на Хигс да се окаже в състояние с по-ниска енергия: първична черна дупка, създадена в екстремните условия на Големия взрив.
Тези хипотетични черни дупки могат да бъдат много леки (около един грам) до много тежки (масата на астероид или луна).
Както Стивън Хокинг показа през 1974 г., черните дупки могат да се изпарят и колкото по-леки са, толкова по-горещи са. Черните дупки с маса под няколко милиарда грама би трябвало вече да са се изпарили.
Представа на художник за първичните черни дупки. Кредит: Leiden Institute of Physics
Ако такава първична черна дупка се изпари напълно в последния момент, локално се създава нещо като гореща точка и освободената енергия трябва да е достатъчна, за да намали локално полето на Хигс до по-ниско състояние и по този начин да създаде разширяващ се балон от друга физика.
Но ако това се случи с всички първични черни дупки, които са достатъчно леки, космосът ще бъде пълен с тези локални мехурчета и Вселената, каквато я познаваме, вече изобщо няма да съществува.
И тъй като сме тук, какво се е случило?
Това са Установили Юртие и колегите му. Според тях има две възможности: първичните черни дупки изобщо не съществуват. Или ако те съществуват, тогава трябва да има нещо, което пречи на полето на Хигс да претърпи фазов преход с помощта на близките изпаряващи се черни дупки и да завърши в нарастващ балон с различна физика.
Справка: Louis Hamaide et al, Primordial Black Holes Are True Vacuum Nurseries, arXiv (2023). DOI: 10.48550/arxiv.2311.01869
Източник: The Higgs particle could have ended the universe by now—here's why we're still here, Lucien Heurtier, The Conversation
This article is republished from The Conversation under a Creative Commons license. Read the original article.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2020
1
19.08 2024 в 20:04
Важно е да се отчете, че обикновено условията за задействане на процесите в FEG са доста специфични, което понякога прави конструирането им трудна задача. От друга страна тези специфични условия са причина подобен фазов преход да няма вида на взривообразен процес с разрушаване на материалните структури и конструкцията на генератора.
При демонстрацията на проф. Стефан Найденов със запалване на водата, след добавянето на "катализатор" който променя САМО клъстерите на водата, процесът протича с разрушаване на водната молекула, а получените O и H се запалват.
Оги Мицов - Прост Човек
Последни коментари