Ярко оцветените книги от Викторианската епоха съдържат багрила с токсични и отровни химикали, които могат да навредят на читателите, са установили изследователи от Университета Липскомб.
Оцветителите произхождат от цветните мастила, използвани в шрифта или илюстрациите на книгите.
Въпреки че предишни проучвания са изследвали отровните вещества, открити в страниците на тези книги, учените представят нова техника, която досега не е използвана за изследване на книги, на есенната среща на Американското химическо дружество (ACS) през 2024 г. в Денвър, Колорадо.
"Тези стари книги с токсични оцветители може да се намират в университети, обществени библиотеки и частни колекции", коментира в скорошно изявление Абигейл Хоерман (Abigail Hoermann), бакалавър, изучаващ химия в Университета Липскомб.
Въпреки че книгите са стари, отровните вещества в тях все още могат да представляват сериозен риск, ако платнените корици се допрат до кожата на читателя или ако токсините се разпространят по въздуха.
"Затова искаме да намерим начин да улесним всички, за да могат да разберат какво е излагането им на тези книги и как да ги съхраняват безопасно", заявява Хоерман.
Отровните багрила в историята
Хоерман, заедно с други студенти от университета Липскомб, ръководени от Джоузеф Вайнщайн-Уеб (Joseph Weinstein-Webb), доцент по химия, започват да разглеждат книгите, след като двама библиотекари от училищната библиотека "Биймън" се обръщат към тях с молба да анализират цветните пигменти в някои от книгите, датиращи от XIX и началото на XX век.
Преди това ярките зелени багрила в книгите от викторианската епоха са били идентифицирани като арсеново съединение - меден ацетоарсенит. Този зелен пигмент, наричан още зелено на Шееле, е бил стандартен за викторианското общество и се е използвал във всичко - от шарките на тапетите до тъканите на роклите. Говори се дори, че пигментираните тапети са убили Наполеон по време на изгнанието му на остров Елба.
В други форми арсенът е използван дори като лекарство през викторианската епоха, тъй като лекарите го препоръчват като средство за лечение на различни заболявания, включително рак, ниско либидо, астма и кожни болести. Наличието му като бял прах (арсенов триоксид) и неговите безцветни и безвкусни качества позволяват на викторианците лесно да го объркат със захар или брашно.
Въпреки това не всяко поглъщане на арсен е било случайно. Едва през 1840 г. химикът Джеймс Марш успешно демонстрира начин за доказване на наличието на арсен (известен като тест на Марш). Много отровители се измъквали от правосъдието, докато бързо убивали роднини и конкуренти. Отровата става толкова популярна като средство за убийство, че получава прозвището "прах за наследство", което означава, че може да премахне роднините, които пречат на дадено лице да претендира за наследство. През 1851 г. Великобритания приема закон за регулиране на продажбата на арсеник, за да се опита да намали проблема.
От отравяне с арсен страдат около 140 милиона души по света. То може да предизвика симптоми като болки в гърдите, главоболие, кашлица и диария. Обикновено отравянето може да се лекува чрез хелатотерапия, която премахва арсена от организма.
Подобно на арсена, оловото е често използван елемент в пигментите през Викторианската епоха. Молекули като оловен(II) карбонат произвеждат блестящ бял цвят, който се използва в много различни бои (създавайки опасната "оловна боя") и продукти за грим, които викторианските жени могат да използват, за да направят кожата си по-бледа.
Случайните отравяния с олово са били често срещани по време на Викторианската епоха, тъй като оловото се е използвало като подсладител във водопроводните тръби, сребърните прибори, приборите за хранене и дори във винопроизводството. Оловото може да се абсорбира от кожата, да се погълне или да се вдиша, при което може да засегне органите или да премине кръвно-мозъчната бариера. Отравянето с олово има различни симптоми, включително главоболие, гадене и спазми.
Изследовател изрязва проба от корицата на книга, за да тества за токсични багрила.. Кредит: Kristy Jones
Опасно отровни
За да изследват книгите в библиотеката на университета Липскомб, изследователите използват рентгенова флуоресценция (XRF), за да установят наличието на тежки метали в боите. Използвали са и оптична емисионна спектроскопия с индуктивно свързана плазма (ICP-OES), за да определят концентрацията на тези метали, и рентгенова дифракция (XRD), за да идентифицират молекулите на пигментите, които съдържат тежките метали.
Въпреки че XRD е използвана за изследване на тапети и други тъкани, за първи път тя е използвана за изследване на багрилата, съдържащи се в книгите.
В резултат на анализа изследователите установяват, че оловото и хромът в книгите са оловен(II) хромат - съединение, което се съдържа в жълтия пигмент, използван от Винсент ван Гог в много от картините му.
Изследователите са открили и други съединения на основата на олово и работят по по-нататъшното им идентифициране. В много от експериментите изследователите измерват нива на олово над безопасната граница, определена от здравните власти в САЩ.
В най-замърсената книга нивото на олово е два пъти по-високо от считаното за безопасно, а границата за хром е шест пъти по-висока от стандартното ниво. Ако тези елементи се вдишват или поглъщат хронично, те могат да доведат до сериозни здравословни проблеми като безплодие или рак.
"Намирам за очарователно да знам какво предишните поколения са смятали за безопасно, а след това научаваме, о, всъщност, че може би не е било добра идея да използваме тези ярки багрила", коментира Уайнщайн-Уеб.
Изследователите представят откритията си на персонала на библиотеката Beaman, който след това запечатва книгите, за да ограничи всяко потенциално токсично въздействие, докато екипът продължава да идентифицира други елементи.
Справка: Multimodal detection of toxic metals in Victorian era book cloths as part of the Beaman library collection, ACS Fall 2024.
Източник: Poisons in the Pages? New Research Shows Victorian-Era Books Could Poison Readers, Kenna Hughes-Castleberry
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари