Науката се прави от хора, които могат и да грешат, и да се шегуват, и да правят гафове, приемайки насериозно някоя шега. А има случаи и когато "грешката се оказва вярна".
На 30 март в arXiv се появява статия от пет автора, занимаваща се с така наречената "пандемична тъмна материя". Идеята е, че ниска концентрация на първичната тъмна материя взаимодейства по-късно с частиците на Стандартния модел и ги „заразява като коронавирус“, „заразява ги с тъмнината си“, което води до 80% тъмна материя и 20% материя.
Илюстрация от статията от 1 април. Кредит: Torsten Bringmann et al. |
PDF версията на статията е от 1 април, денят, в който целият свят се шегува, включително и учените. Това трябваше да е първоаприлска шега, зловеща първоаприлска шега в този случай, предвид преобладаващата пандемия, в която се намираме. Резюмето все още говори за „изравняване на кривата“, твърдение, което знаем твърде добре от графиките на пандемията.
В края на статията в раздела „благодарности“ те допълнително хладнокръвно заявяват: „Все още не сме получили подкрепа от NIH, но може би скоро ще получим“. (NIH е американският „Национален институт по здравеопазване“, сякаш изследователите на тъмната материя чакат финансиране оттам.
"За моя изненада тази статия (със промяна на заглавието) е публикувана в Physical Review Letters. Никога не съм си представял да видя шега от 1 април, публикувана в това престижно списание", възкликва Франсиско Вилаторо (Francisco Villatoro) от Naukas - испанска уеб платформа с мото „Наука, скептицизъм и хумор“.
Статията е Torsten Bringmann, Paul Frederik Depta,..., Kai Schmidt-Hoberg, "Dark Matter from Exponential Growth" („Тъмна материя от експоненциален растеж“), Phys. Rev. Lett. 127: 191802 (03 ноември 2021 г.), doi: https://doi.org/10.1103/PhysRevLett.127.191802 , а оригиналният документ е озаглавен "Pandemic Dark Matter" („Пандемична тъмна материя“), arXiv: 2103.16572 [hep-ph] (30 март 2021 г.), чиято PDF версия е с дата 1 април („Дата: 1 април 2021 г.“).
"Истината е, че това беше най-сложната шега сред всички шеги от 1 април тази година в arXiv. Освен, че има петима автори, тя включва няколко графики, които изискват симулации с представения прост теоретичен модел", продължава Франсиско Вилаторо в Naukas.
Илюстрация от статията от 1 април. Обърнете внимание и на източника на илюстрацията. Кредит: Torsten Bringmann et al.
Илюстрация от статията от 1 април. Обърнете внимание на "простия вирус-медииран модел", а и в двете фигури загадъчно се забелязват "коронките" на опасния вирус. Кредит: Torsten Bringmann et al.
Седем месеца по-късно същите пет автори наскоро препубликуваха статията в авторитетното списание Physical Review Letters, естествено след задължителната партньорска проверка. Това не е медия, която се поддава на първоаприлски шеги и все пак е средата на ноември.
Информация за документа в Physical Review Letters, е публикувана в сайта Phys.org - тук идеите в Physical Review Letters се разглеждат като нова теория, която показва как тъмната материя може да създаде нова тъмна материя от обикновена материя (при нас - "Tъмната материя може да създава нова тъмна материя от обикновена материя според физици").
"В Physical Review Letters не се назовава новия тип тъмна материя, но съм сигурен, че много физици-теоретици ще последват шегата от 1 април и ще я нарекат „пандемична тъмна материя“. Всъщност прилагателните, които придружават много модели на тъмната материя, са много любопитни - има тъмна материя "канибал", "зомби" и т.н. Защо да не се добави "пандемия"?", коментира Франсиско Вилаторо.
За него всичко "все още изглежда като първоаприлска шега", която няма бъдеще.
Но реалността е по-странна от измислицата. За някои този модел е достатъчно сериозен от гледна точка на теоретичната физика. Възможно е да бъде възприет и може би един ден потвърден с експерименти. От друга страна, тъмната материя е изследователска тема, която все още е между науката и научната фантастика.
Въпросът е: кой е прав?
Вие как мислите?
Справка: Torsten Bringmann, Paul Frederik Depta,..., Kai Schmidt-Hoberg, Dark Matter from Exponential Growth, Phys. Rev. Lett. 127: 191802 (03 ноември 2021 г.), doi: https://doi.org/10.1103/PhysRevLett.127.191802
"Pandemic Dark Matter", arXiv: 2103.16572 [hep-ph] (30 март 2021 г.).
Източници:
New theory suggests dark matter can create new dark matter from regular matter
Bob Yirka , Phys.org
Una broma de primero de abril, la materia oscura pandémica, se publica en Physical Review Letters, Francisco R. Villatoro, Naukas
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари