Ракетата изведе в орбита комуникационния спътник Inmarsat-5 F4, който предоставя широколентов достъп до интернет на пътниците на самолети и морски кораби, съобщи SpaceFlightNow.
Апаратът е създаден от американската компания Boeing, той е четвърти и последен от серията.
С него приключва формирането на глобалната спътникова мрежа Global Xpress. Очакваният експлоатационен срок е 15 години.
Първата степен изключи двигателите си около 2 минути и 45 секунди след старта и степента на ракетата падна в Атлантическия океан. Спътникът Inmarsat-5 F45, който тежи 6086 кг, изисква цялата енергия на Falcon 9 - затова не остава ракетно гориво, което да е достатъчно да може първата степен да се забави и приземи и съответно да се запази за повторна употреба.
Илюстрация на мрежата Global Xpress с три операционни сателита. а с това изстрелване се доставя четвърти космически кораб, който ще се присъединят към мрежата и ще разшири капацитета й. (Изображението не е в мащаб). Източник: Inmarsat
Инженери от наземната станция в Пърт, Австралия, заявиха, че космическият кораб е наред и е установена радиовръзка със сателита Inmarsat след изстрелването във вторник сутрин.
Концепция на художник за сателита Inmarsat в орбита. Източник: Boeing
Това е вторият успешен старт за SpaceX за последните две седмици, след като Falcon 9 изстреля в орбита шпионски спътник на американското правителство.
През март 2017 г. SpaceX стартира Falcon 9, чиято първа степен вече е употребявана. Девет минути по-късно ракетата се приземи успешно на платформата в Атлантическия океан.
На 4 май вицепрезидентът на SpaceX Патриша Купър съобщи, че компанията планира да пусне повече от 4 000 сателити за разпространение на високоскоростен интернет до 2024 г. Според нея, компанията ще започне тестване на прототипи през 2017 г. и ще стартира първия спътник до края на годината. Вторият апарат ще бъде пуснат в орбита около Земята през 2018.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12247
1
18.05 2017 в 13:33
Съвсем скоро, новините за успеши стартове ще станат нещо обичайно и ще се следят главно от заинтересовани по темата и за жалост, само на провалените излитания ще се обръща по-специално внимание.
Последни коментари