
Забелязан е загадъчен, неканен гост, който се носи през Слънчевата система с главоломна скорост. И за първи път можете сами да видите този междузвезден посетител да се носи към нас – благодарение на предаването на живо от проекта "Виртуален телескоп".
Новооткритият посетител, първоначално наречен A11pl3Z, ни се разкри във вторник, 1 юли, когато изследователи го забелязват в данните, събрани от Системата за последно предупреждение за сблъсък със Земята (ATLAS), която автоматично сканира нощното небе с помощта на телескопи в Хавай, Чили и Южна Африка.
Загадъчният обект се движи към Слънцето с около 245 000 км/ч и е разположен по много равна и права траектория, за разлика от всеки друг известен обект в нашата слънчева система.
Много експерти веднага го определиха като "междузвезден обект", което означава, че произхожда отвъд гравитационното влияние на Слънцето и има достатъчно импулс, за да премине напряко през нашия космически квартал, без да забавя скоростта си. В сряда, 2 юли, НАСА потвърди това и разкри, че посетителят най-вероятно е комета и вече официално е наречена 3I/ATLAS.
Обектът е твърде блед, за да бъде видим с просто око или чрез любителска апаратура за наблюдение на звезди, въпреки че може да се изсветли достатъчно, за да стане видимо за домашни телескопи през следващите седмици и месеци. Предстоящото предаване на живо от проекта "Виртуален телескоп" (VTP) обаче ще сподели гледката от мощния телескоп на VTP в Манчано, Италия.
Предаването на живо е записано на 3 юли и може да се гледа в YouTube канала на VTP.
Източник: Watch newly discovered 'interstellar visitor' 3I/ATLAS shoot toward us in first livestream, Harry Baker, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици
dolivo
Учени възпроизвеждат сияйното египетско синьо, озарявало гробниците на фараоните