Изключителен Айнщайнов пръстен, разкрит в нова снимка от "Джеймс Уеб"

Ваня Милева Последна промяна на 28 март 2025 в 18:46 1963 0

Айнщайнов пръстен - ярък, дифузен център със светещи пръстени около него в нюанси на синьо и оранжево.

Кредит ESA / Webb / NASA / CSA / G. Mahler

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" е уловил това изключително изображение на Айнщайнов пръстен. В този случай елиптична галактика на преден план (ярък, размит обект в центъра) действа като гравитационна леща, която огъва светлината, за да разкрие спиралната галактика отзад. Спиралната галактика изглежда като Айнщайнов пръстен около елиптичната.

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" заснема необичайна галактика, която изглежда има спирални ръкави на по-далечна галактика. На 27 март 2025 г. ESA сподели това изображение на Айнщайнов пръстен, рядко събитие, при което една галактика е идеално позиционирана пред по-далечна галактика. Масивната галактика на преден план действа като гравитационна леща , огъвайки светлината на по-далечната галактика. В този случай виждаме елиптична галактика в центъра със спиралната галактика, увита около нея в Айнщайнов пръстен.

Как се образува Айнщайнов пръстен

Както ESA обяснява, Айнщайновите пръстени са възможни, защото:

… пространство-времето, тъканта на самата вселена, се огъва от масата и следователно светлината, пътуваща през пространството и времето, също се огъва. Този ефект е твърде фин, за да бъде наблюдаван на локално ниво, но понякога става ясно видим, когато се работи с изкривявания на светлината в огромни астрономически мащаби, като например когато светлината от една галактика се огъва около друга галактика или галактически клъстер. Когато обектът, изпълняващ функцията на леща и обектът, увеличен от лещата, се подредят точно на една линия, резултатът е отличителната форма на пръстен на Айнщайн, която се проявява като пълен кръг (както се вижда тук) или частичен кръг от светлина около обекта - леща, в зависимост от прецизността на подравняването.

Как се образува Айнщайнов пръстен<нКредит: S. Doyle / J. Spilker

Галактиките на снимката

Галактиката в центъра е тази, която е най-близо до нас. Това е елиптична галактика с ярко ядро ​​и размито, дифузно тяло. Астрономите са я нарекли SMACSJ0028.2-7537.

Междувременно пръстените са част от по-далечна спирална галактика. Светлината от тази галактика се изкривява, докато преминава покрай масивната галактика на преден план. Въпреки това, този уникален Айнщайнов пръстен все пак ни позволява да различим звезден куп и газови ленти.

В крайна сметка: Космическият телескоп "Джеймс Уеб" засне това необичайно изображение на две галактики. По-близката, елиптична галактика действа като гравитационна леща, изкривявайки светлината от спирална галактика зад нея и ни позволява да я видим под формата на Айнщайнов пръстен.

Източник: Outstanding Einstein ring revealed in new image, Kelly Kizer Whitt, Еarth&Sky

    Най-важното
    Всички новини