Не е лесно да се забележи галактиката Андромеда на нощното небе, доминирано от Млечния път. Въпреки, че е по-голяма от нашата и при това е най-близката ни съседка, само на 2 мил светлинни години.
Итън Сийгъл (Ethan Siegel), доктор по астрофизика и професор по физика и астрономия в Lewis & Clark College обяснява как да намерим Андромеда.
Андромеда заема много място в небето, тъй като изглежда 4 до 6 пъти по-голяма от пълната Луна с невъоръжено око, в зависимост от това, много или малко е светлинното замърсяване във вашето небе.
Но въпреки това, че се намира съвсем близо до равнината на Млечния път в нощното небе, е малко вероятно да я забележите на една и съща снимка, подобна на тази панорама. По-скоро ще видите две други по-малки и по-малко значими галактики.
Снимка: ESO / Y. Beletsky
Вляво на тази снимка може да забележите Големият и Малкият Магеланов облак. Те са много по-малки, отколкото Андромеда (съдържащ само няколко процента броя на звездите й), но в нощното небе тези два обекта всъщност изглеждат по-големи (в южното полукълбо), защото са само на около 170 хил. светлинни години.
Освен това, те се намират малко по-далеч от Андромеда от равнината на нашата галактика, затова по-лесно се виждат. Заради начина, по който очите ни работят, дори нещо, което е по-ярко може да се загуби върху по-светлинен фон. Контрастът играе важна роля.
Ще забележите много лесно Големия Магеланов облак в долния десен ъгъл на тази снимка на Млечния път, но не видите ли много по-малко, по-слабо продълговато петно в долу вляво на Млечния път? Едва ли. Това е Андромеда.
Но когато видите панорама на цялото небе като това, търсенето на Андромеда е наистина като да търсиш игла в купа сено сред ярките нощни звезди. Да, може да се намери, но само ако не знаете точно къде да търсите.
Видимият размер на Андромеда е около 3% градуса, което е може би само 1-2% от типична панорамна фотография. Това е да речем, толкова, колкото заема светлата част на нокътя на кутрето на една ръка разстояние. Това е мащабът на галактиката Андромеда.
Да, тук също се вижда, най-вляво на снимката. Фактът, че е толкова близо до Млечния път само затруднява задачата ни, но това ще се окаже от голяма полза в по-далечно бъдеще.
Richard Powell of Atlas of the Universe.
Работата е там, че Андромеда и Млечния път са все по-близо и след милиарди години ще стане много по-видима на нашето нощно небе и един ден ще се сблъскат:
Ако знаете къде да търсите, често можете да намерите Андромеда, скрита в голяма панорама на нощното небе, но не е толкова лесно (долния десен ъгъл).
Или така, или ще трябва да потърсите изключително голямо изображение с висока резолюция, а след това да издирвате Андромеда в свободното си време. Тъй като тя не се променя в нощното небе, това е най-добрата пълномащабна панорама от преди около 30 години.
Изображение: ESO
Ако сте я видяли, вдясно около един екран нагоре, значи сте се научили как да намирате Андромеда близо до панорами на Млечния път.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21272
5
02.06 2017 в 21:56
05.12 2015 в 02:48
15.09 2015 в 03:28
14.09 2015 в 09:05
13.09 2015 в 23:47
Последни коментари