Космонавтът Сергей Корсаков засне красиво изображение на скреж на прозореца на Международната космическа станция (МКС).
Снимката показва ледено образувание с форма на полумесец, надвиснало над Земята, сякаш имаме ледена луна като Европа или Енцелад.
Красиво, но може би нищо особено, може да си помислите, но не е така. Това може да е първата снимка на ледени кристали, образуващи се върху прозорец на космически кораб и никой не знае как са се образували.
Изображението беше споделено от Корсаков в Twitter и Telegram в края на май. В Telegram космонавтът обяснява, че ледените кристали са дълготрайни, издържат 24 часа и че дори след като се разтопят, картината на кондензацията се запазва. Образуването обаче не е съвсем ясно и, изненадващо, няма очевидно научно обяснение.
Журналистите от IFLScience са се обърнали към членовете на МКС от НАСА, Европейската космическа агенция (ESA) и Японската космическа агенция (JAXA) за някаква информация, но и тримата не коментират, тъй като прозорецът може да е в руския модул на МКС и вероятно, никой не говори с Роскосмос.
Space frostwork on @Space_Station window#ISS pic.twitter.com/dOXimzkOmn
— Serg.Korsakov (@SergKorsakov) May 23, 2022
Прозорците на МКС са съставени от множество стъкла, като вътрешното е разделено с въздух, а външните с вакуум. Ледените кристали могат да бъдат в стъклата или от вътрешната страна на станцията. Някои предполагат, че може да е заради космонавтите, които дишат на прозореца, но формата на заскрежението, което е почти перфектен кръг, и температурата на МКС го правят малко вероятно.
„Изглежда, че образуванието има най-много лед по границите на кръга – това предполага, че механизмът за образуване действа еднакво от всички страни, достига прага за образуване на лед на ръба на кръга и след това цялата водна пара се изчерпва, преди да стигне до средата", описва случая д-р Джеймс Лиа (James Lea), глациолог от Университета в Ливърпул.
"Ледените кристали в средата не могат да излязат извън кръга, тъй като е твърде топло извън него."
Кръглата форма, която също е озадачаваща, може да е резултат от температурен градиент в стъклото. Но това ще зависи от свойствата на илюминатора, нещо, което в момента не е ясно.
„Подозирам, че местоположението на леда отразява температурния градиент на прозореца. Може да се очаква, че контактната зона между прозореца и корпуса на космическата станция в периметъра на прозореца ще бъде по-топла от центъра на стъклото", обяснява за IFLScience д-р Том Уейл, експерт по атмосферни науки и криобиология и по-конкретно за ролята на образуването на лед от Университета на Уоруик.
Заскрежената картина може да се образува, ако има малко водна пара в кухината между стъклата на прозореца или може би изтичане на относително влажен въздух от космическата станция в кухината и тази влага попада на място на прозореца, където е достатъчно студено. От там след това заскрежените шарки нарастват навътре, а кръглата форма на леденото изображение може да отразява кръглата геометрия на прозореца, пояснява д-р Том Уейл.
Въпреки че тази загадка може да не бъде разрешена, образуването на ледени кристали в условията на микрогравитация е активна област на изследване. JAXA проведе експерименти за образуването на ледени кристали в орбита, откривайки, че ледените кристали със „супер” симетрия могат да се образуват в космоса.
А що се отнася до Корсаков, той не за първи път снима нещо странно от прозореца на МКС...
„Прогрес MS-18 успешно се откачи и замина“, пише в Туитър в началото на юни космонавтът Сергей Корсаков, наблюдавайки как руският товарен кораб напуска космическата станция и се отправя към дома. "Но кои са тези гратисчии, които ни наблюдават?"
Progress MS-18 successfully undocked and departed. But who are those stowaways watching us?#progress #iss #прогресс #мкс pic.twitter.com/xVWMurNdMi
— Serg.Korsakov (@SergKorsakov) June 1, 2022
Разбира се, това са отблясъци от компоненти от външната страна на товарния кораб, отразяващи светлината на станцията.
Източник: Cosmonaut Snaps Beautiful Ice Crystal On ISS Window And No One Knows How It Formed, IFL Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари