Изследователите търсят следи от (бивш) живот на Марс още от кацналите Viking-и през 70-те години. Но двама японски изследователи, Рюки Хьодо (Ryuki Hyodo) и Томохиро Усуи (Tomohiro Usui) от Японската агенция за космически изследвания (JAXA), смятат, че трябва да търсим не само на Марс, но и на двете малки луни на Марс - Фобос и Деймос.
В тази статия в Science те твърдят, че луните са по-близо до Марс, отколкото нашата луна до Земята и че многото ударите от астероиди, с които Марс се е сблъсквал в миналото си, също трябва да са доставили материал от Марс върху луните му.
Тъй като и двете луни имат много почти стерилна среда, материал, съдържащ доказателства за живот, може все още да е там.
Марс също е имал „влажно“ минало и някакви следи от примитивен живот оттогава могат да бъдат намерени и на Фобос и Деймос.
Както отбелязват Хьодо и Усуи, в момента НАСА провежда проучване на кратера Джезеро на повърхността на Марс с марсохода Perseverance. Тази работа ще бъде част от по-късни съвместни усилия между НАСА и ЕКА за събиране на проби от Марс и връщането им на Земята.
Предвиден е и японски проект за изследване на Фобос и Деймос, наречен Martian Moons eXploration (MMX), който ще включва изпращане на сонди до двете луни на Марс и връщане на проби преди 2030 г.
Справка: Ryuki Hyodo et al, Searching for life on Mars and its moons, Science (2021). DOI: 10.1126/science.abj1512
Източник: The search for life on Mars expands to studying its moons
Bob Yirka, Phys.org
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари