Само седмица след спускането на Марс на апарата InSight и НАСА вече се е подготвила за кацането на друга невероятно интересна мисия.
OSIRIS-REx (или Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) ще се срещне с целта си - астероида Бену в понеделник, 3 декември.
NASA ще излъчва на живо събитието от 18:45 ч. до 19:15 ч. българско време.
Апаратът ще пристигане около 19 часа на 3 декември и ще имаме възможност да следим заедно с инженерите от залата на наземния контрол на OSIRIS-Rex състоянието на космическия кораб.
Космическият кораб OSIRIS-REx стартира през септември 2016 г. и оттогава постепенно се приближава към Бену.
Целта му е в крайна сметка да се приземи и да проучи космическата скала, но преди това да се случи, екипът трябва да реши къде е най-добре да се кацне на астероида, за да може OSIRIS-REx да изпълни задачата си да вземе проба от материала на Бену. После корабът ще се отдръпне от астероида и ще отлети към Земята с безценните образци.
"Космическият кораб ще прекара близо година в проучване на астероида с пет научни инструмента с цел да избере място, което е безопасно и научно интересно да събере пробите", обяснява НАСА. "OSIRIS-REx ще върне пробите на Земята през септември 2023 г."
Предаването на НАСА трябва да започне приблизително от 18:45 ч. на 3 декември и ще продължи около половин час, което трябва да е достатъчно дълго, за да може агенцията да потвърди, че сондата го е направила успешно.





















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"