НАСА публикува изображение на Международната космическа станция (МКС), преминаваща на 2 август, 2015 на фона на пълната Луна.
Малкият тъмен силует на МКС се вижда близо до центъра на изображението на "синята" Луна.
Нарича се "синя", но всъщност няма нищо общо с цвета на естествения спътник на Земята. Нормално е Луната да има 12 пълнолуния за една календарна година. На всеки около две години и половина обаче, се случва така, че има две пълнолуния в един месец. Явлението се нарича "синя Луна" от около 400 години. Едно от тълкуванията на името е от 1937 г. Тогава алманах за фермери обяснява, че когато има две пълнолуния в един месец ,на календарите първото се отбелязва с червено, а второто - със синьо.
В момента на МКС е екипаж от шест души - космонавтите Генадий Падалка, Михаил Корниенко и Олег Кононенко, астронавтите на НАСА Скот Кели и Чел Лингрен и японецът Кимия Юи.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Gunteer
Престижна награда от БАН спечели главният редактор на НаукаOFFNews
Християнин
Това е кралят на тиквите: Тиквата му тежи над един един тон
dolivo
Сахара очаква 75% увеличение на валежите до 2100 г.
dolivo
Земната ябълка: стара култура за новите климатични времена