Космическият кораб "Касини" предаде до Земята ново изображение на шестоъгълника на Сатурн, направено по време на началото на лятото на северния полюс на планетата. Снимката е публикувана на интернет страницата на НАСА.
На снимката се вижда известният хексагон на Сатурн, осветен от Слънцето. Планетата изглежда по-тъмна в областите, където нивото на облаците е по-ниско като вътрешността на шестоъгълника.
Апаратът "Касини" е заснел изображението на 9 септември с помощта на своята широкоъгълна камерата. В момента на заснемането е бил на разстояние 1,2 милиона километра от повърхността на планетата.
Източник: Cassini Imaging Team
Хексагонът на Сатурн е шестоъгълна облачен вихър около северния полюс на Сатурн, който не променя формата и размера си като други облаци във видимата атмосфера. Страните на шестоъгълника са около 13800 км, повече от диаметъра на Земята (около 12700 км). Той се върти с период от 10ч 39 мин 24 сек.
На Южния полюс на Сатурн няма шестоъгълник, според наблюденията на телескопа "Хъбъл", макар че и там има вихър, също като вихърът вътре в северния шестоъгълник.
Инфрачервена снимка - анимация на хестагона на Сатурн. Източник: Wikimedia Commons
Гигантският шестоъгълник е атмосферен феномен на планетата Сатурн и все още няма строго научно обяснение.
Една хипотеза, разработена в Оксфордския университет, твърди, че формата на шестоъгълник е заради разликата в скоростта на ветровете в атмосферата на Сатурн на тази географска ширина. Формите се образуват в зоната на турбулентния поток между две различни, въртящи се с различни скорости флуидни области.
Подобни правилни форми са създадени в лаборатория, като кръгъл резервоар с течност се върти с различни скорости в центъра и периферията. Най-честата форма, която се образува е шестоъгълник, но се срещат форми с от три до осем стени.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари