
НАСА възнамерява да сложи край на космическата програма "Вояджър" след четири десетилетия и половина.
Програмата "Вояджър" на американската космическа агенция се състои от две роботизирани междузвездни сонди, "Вояджър 1" и "Вояджър 2".
НАСА изстреля двата космически кораба от нос Канаверал през 1977 г., за да изследва Юпитер и Сатурн. Сондите е трябвало да оцелеят само пет години, но са в дълбокия космос вече 45 години.
От изстрелването си сондите са се отдалечили на невероятните 14,46 милиарда километра от Земята, по-далеч от всеки обект, създаден от човека.
Но НАСА наскоро заяви, че програмата "Вояджър" приключва и двата космически кораба са към края на своята мисия.
НАСА "затваря очите" на сондите "Вояджър"
„Вече са на 44 години и половина, така че сме дали 10 пъти повече гаранция за проклетите неща“, коментира ученият от НАСА Ралф МакНът (Ralph McNutt) в интервю за Scientific American относно изключването на сондите
Работата по "Voyager", 9 юли, 1976, НАСА
И двата космически кораба се захранват от радиоизотопни термоелектрични генератори (RTG), които използват топлината от разлагащите се плутониеви сфери за генериране на електричество, но мощността на RTG спада с около четири вата всяка година.
Това означава, че инструментите на борда се изключват един по един.
На "Вояджър 1" са останали само четири оперативни инструмента, а на "Вояджър 2" са пет.
Инструментите на Вояджър 1. Кредит: NASA Jet Propulsion Laboratory
Захранващият космическия кораб плутоний несъмнено ще се разложи до момента, в който няма да може да поддържа работоспособността на сондите. Някои прогнозират, че това ще се случи през 2025 г., докато други смятат, че ще се случи по-късно.
Те обаче досега изненадаха инженерите на НАСА, които очакваха да започнат да изключват оборудването на "Вояджър 2" едно по едно през 2020 г. Но до 2008 г. нищо не е изключено.
Линда Спилкър (Linda Spilker), която започва да работи по мисиите "Вояджър", преди те да стартират, също обяснява за Scientific American:.
„Ако всичко върви наистина добре, възможно е да успеем да удължим мисиите до 2030-те години“, отбелязва тя.
Спилкър обаче добавя, че успехът зависи от захранването, което е ограничаващият момент.
Сондите Вояджър 1 и 2
Бяха нужни 36 години "Вояджър 1" да премине хелиопаузата, а данните, които той изпрати оттогава, разкриха някои интригуващи аспекти за значението на магнитните полета в космоса.
Текущото местоположение на сондите. Кредит: NASA / JPL-Caltech
След това "Вояджър 2" навлезе в междузвездното пространство през 2018 г., 41 години след изстрелването си, пробивайки през външната граница на хелиопаузата, където горещият слънчев вятър се сблъсква със студената междузвездна среда.
Космосът обаче е огромен и в момента се смята, че нито една от сондите не е извън Слънчевата система. Смята се, че Облакът на Оорт, ореол от малки обекти, все още подложени на гравитацията на Слънцето, представлява последната граница.
Траекториите на Вояджър 1 и 2. Кредит: NASA / JPL-Caltech
На "Вояджър 2" ще са необходими около 300 години, за да достигне вътрешния край на облака Оорт и може би 30 000 години, за да премине отвъд него.
"Вояджър 1" сега е на 23.3 милиарда километра от Земята и пътуването на това разстояние отнема 25 светлинни часа, което означава, че за изпращането на съобщение до космическия кораб и получаването на отговор са нужни повече от две денонощия.
"Вояджър 2" не е толкова далеч, на около 19.43 милиарда километра от Земята и на около 20 часа и 50 минути светлинно разстояние.
И двата космически кораба са оборудвани със позлатен диск с мултикултурни поздрави, изображения и музика (включително и нашия "Излел е Делю хайдутин"), в случай че срещнат интелигентен живот. Някои астрономи обаче предупреждават, че установяването на такъв контакт може да е грешка.
Източник: NASA To Shut Down 44-Year-Old Voyager Program Soon; Is The Spacecraft Dying?
Tiffany Winfrey, The Science Times
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?