Млечният път е зомби. Той е бил вече мъртъв някога, преди да се върне отново към живот.
Това установи японски учен, след като изследва химическите състави на звездите на нашата галактика, разказва ScienceAlert.
Почти всички звезди в Млечния път могат да бъдат разделени на две отделни популации въз основа на техния химичен състав. В първата група се срещат повече от т.нар. α (алфа) -елементи - кислород, магнезий, силиций, сяра, калций и титан. Във втората α-елементите са по-малко, а количеството на желязото е по-значително.
Алфа-елементите се образуват при т.нар. алфа-процеси - ядрена реакция на улавяне на α-частици (хелиеви ядра) от ядрата на леките елементи. Този процес в звездите е основният източник на производство на химически елементи от хелий до никел.
Съществуването на тези две различни популации предполага, че по време на етапите на образуването им се е случило нещо различно. Но какво точно бе неясно..
Астрономът Масафуми Ногучи (Masafumi Noguchi) от Университета Тохоку смята, че е намерил отговора. Двете различни популации представляват два различни периода на формиране на звезди, като между тях има нестабилен или "пасивен" период, без звездообразуване.
Статията на Ногучи е публикувана в списание Nature.
През 2006 г. бе предложена теорията, че „галактическата бимодалност се дължи на студените потоци и шоковото загряване”. На нейна база Ногучи моделира еволюцията на Млечния път за период от 10 милиарда години.
Схематична диаграма, показваща двата етапа на формиране на звезди в галактиката Млечен път според Ногучи. В горната илюстрация газът в синьо е студен, а в червено - горещ. Цветната карта в долния панел показва разпределението на състав на елементите в звездите, изчислен от модела на Ногучи, с лилавата линия е показано как се променя елементарният състав на газа с течение на времето (Кредит: M. Noguchi, Nature). Контурите показват разпространението на звездите от слънчевия квартал, наблюдавани от APOGEE, спектроскоп на 2.5-метровия телескоп в Обсерваторията на Apache Point в Ню Мексико (Кредит: M. Haywood et al., A & A, 589, 66 (2016 г.), ESO).
Първоначално моделът на студените потоци бе предложен за много по-големи галактики, предполагайки, че масивните галактики формират звездите си на два етапа. Поради разделението на звездите на два типа по химичен състав, Ногучи смята, че това се отнася и за Млечния път.
Това е така, защото химическият състав на звездите зависи от газовете, от които се образуват.
Някои елементи - като по-тежките метали (астрофизиците наричат всички елементи по-тежки от хелий метали) - са липсвали в ранната Вселена, тъй като се създават в звезди и се разпространяват едва след като тези звезди се превърнат в свръхнови.
В първия етап, според модела на Ногучи, галактиката привлича студен газ отвън. Този газ се слива с първото поколение звезди.
След около 10 милиона години, което е сравнително кратко време в космически план, някои от тези звезди умират като свръхнови тип II. Така се разпространяват α-елементите в цялата галактика и се включват в нови звезди.
Но според модела всичко това затихва след 3 милиарда години.
"Когато се появяват ударни вълни и газът се загрява до високи температури преди 7 милиарда години, газът спира да се влива в галактиката и звездите престават да се образуват", се казва в прессъобщението на Университета Тохоку .
След пауза от около 2 милиарда години се появяват нов тип свръхнови - много по-мащабните тип Ia свръхнови, които обикновено се появяват след продължителност на живота на звездите от около 1 милиард години.
В тези свръхнови се образува желязо и се изхвърля в междузвездната среда. Когато газът се охлади достатъчно, за да започнат да се формират звезди отново - преди около 5 милиарда години - тези звезди имат много по-висок процент желязо в сравнение с предишното поколение. Това второ поколение включва нашето Слънце, което е на около 4,6 милиарда години.
Моделът на Ногучи за три различни района на Млечния път (Кредит: M. Noguchi, Nature). Контурите са от APOGEE (Кредит: M. Haywood et al., A & A, 589, 66 (2016 г.), ESO).
Моделът на Ногучи е в съответствие с последните проучвания на най-близкия ни галактически съсед Андромеда, за която се смята, че е в същия клас като Млечния път. През 2017 г. екип изследователи публикува статия, в която се установява, че звездите в Андромеда също се появяват на два етапа с относително спокоен период между тях.
Ако моделът издържи проверките, това може да означава, че моделите на еволюцията на галактиките трябва да бъдат преразгледани - макар че по-малките галактики - джуджета непрекъснато формират звезди, вероятно "мъртвият" период е характерен само за масивните галактики.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"