
Миналата година Китай откри странно гелообразно вещество на обратната страна на Луната. Сега учените успяха да дадат точен отговор какво е то.
През януари 2019 г. китайската лунна сонда "Чанг'Ъ-4" стана част от космическата история. Тя е първият космически кораб, извършил меко кацане на загадъчната обратна страна на Луната. Заедно с "Чанг'Ъ-4" пристига и луноходът "Юйту-2" и изучава скалистия терен в продължение на няколко месеца.
По време на тези проучвания на местността през септември Китай заяви, че лунният роувър е попаднал на необичайно гелообразно вещество в дъното на кратера. Странният материал е описан като "цветно загадъчно вещество". След по-подробен анализ стана ясно, че веществото има по-скоро стъклена структура, отколкото гел, но произходът му все пак бе неясен.
Според нова статия, публикувана в списание Earth and Planetary Science Letters, екип китайски учени успя да потвърди подозренията си.
По-специално, изображенията от спектрометъра VNIS позволяват на Шън Гоу (Sheng Gou) от Китайската академия на науките и неговите колеги да разложат светлината, отразявана от веществото, и да определят неговия химичен състав, както и на околния реголит.
Според този анализ, реголитът е съставен предимно от плагиоклаз (около 45 %), пироксен (7 %) и оливин (6 %) - доста обичайно за лунната почва. Стъкленото вещество обаче е малко по-трудно да се разгадае, вероятно поради лошата светлина. Изследователите успяват да различат само плагиоклаза с количество от около 38 процента.
Това не е много по-различно от заобикалящия реголит, което предполага, че съставът може да е подобен. Изследователите също така успяват да определят, че материалът е с тъмно зеленикав цвят и е приблизително с размери 50 на 15 сантиметра най-вероятно е резултат от разтопяване заради метеоритни удари.
В статията се посочва също, че материалът е подобен на две конкретни проби, които са върнати от мисиите Apollo 15 и Apollo 17 на НАСА - лунна проба 15466 и лунна проба 70019 съответно. И двете проби, извлечени от ударни кратери, са класифицирани като брекчия - вид скала, съставена от парчета скали, свързани с по-фини материали. И в двата случая парчетата са от лунен реголит, а циментът е черно стъкло.
Изследователите заключават, че веществото вероятно е създадено по време на метеоритно въздействие. Когато метеоритът удари, той стопява част от реголита, който се смесва с неразтопения реголит, за да образува брекчия.
Но не е задължително това да се е случило в кратера, в който е намерен материалът, вероятно е прехвърлен от удар в друг.
Тези резултати са доста невероятни като се има предвид данните, с които се разполага.
И накрая можем да сме спокойни, че не трябва да се притесняваме от тайнствена лунна слуз.
Справка: Impact melt breccia and surrounding regolith measured by Chang'e-4 rover
Sheng Gou et al., Earth and Planetary Science Letters, https://doi.org/10.1016/j.epsl.2020.116378
Източник: Glistening 'Gel-Like' Substance on Far Side of The Moon Finally Identified, ScienceAlert
Още по темата

Земята
Нови доказателства за активна тектонска система на Луната

Космос
Китайската мисия може би откри материал от мантията на Луната

Космос
Китайският луноход "Юйту-2" изпрати нови снимки от обратната страна на Луната

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?