Известно е, че Нептун е яркосин, но астероидите, които обикалят Слънцето близо до него, определено не са такива. Международен екип астрономи наскоро установи, че всички те изглеждат в някакъв нюанс на червеното - много по-червени от повечето астероиди в Слънчевата система.
Резултатите им са публикувани в списание Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.
Тези т. нар. "троянски" астероиди са облак от астероиди, които споделят орбиталния път на по-големите планетни тела в Слънчевата система. Те могат да бъдат намерени в два гравитационно стабилни региона, водещи и изоставащи от планетата, известни като точки на Лагранж. Това са джобове, където гравитационните влияния на планетата и Слънцето се балансират перфектно с центростремителната сила на всяко малко тяло в този регион, за да го задържат на това място. Всяка система с две тела има пет точки на Лагранж, както се вижда на диаграмата по-долу.
Точките на Лагранж, където могат да бъдат намерени троянци, са водещите L4 и изоставащите L5 региони.. Кредит: Scott Sheppard, Carnegie Institution
Точките на Лагранж се намират в гравитационно стабилните точки между Нептун и Слънцето или между Нептун и планетата джудже Плутон. Открити за първи път през 2001 г., досега са описани по-малко от 50 от тези скалисти тела.
Причината за това не е, че нептуновите троянци са редки, a защото е трудно да се забележат космически скали, които са толкова малки и далечни. Тези астероиди обикновено са с диаметър от 50 до 100 км и обикалят на разстояние от 4,5 милиарда км от Слънцето. Преди това изследване астрономите са изследвали само една дузина от тези астероиди, като за целта трябваше да използват някои от най-големите и мощни телескопи на Земята.
"В новата ни работа увеличихме повече от два пъти извадката от троянски астероиди от Нептун, изследвани с големи телескопи", казва в изявление Брайс Болин (Bryce Bolin), астроном в Центъра за космически полети "Годард" на НАСА и водещ автор на изследването.
Телескопските изображения на 12 от троянските астероиди на Нептун разкриват много по-червени нюанси, отколкото обикновено се наблюдават в Слънчевата система. Кредит: Bryce Bolin
Екипът на Болин комбинира данни, събрани от четири телескопа - телескопа на обсерваторията Паломар в Калифорния, телескопите Gemini North и South в Хавай и Чили и телескопа Keck в Хавай - в продължение на две години. Изследователите проследяват 18 нептунови троянци и анализират техния цвят. Те установяват, че повечето от тях са значително по-червени от повечето астероиди, включително четири, които са изключително червени.
Този цвят показва, че нептуновите троянци са богати на летливи съединения като амоняк и метанол. Ледовете, съставени от тези химични вещества, са много чувствителни към топлина и бързо се превръщат в газ, когато са изложени на достатъчно слънчева радиация. Поради тази причина астрономите очакват, че астероидите, които са по-близо до Слънцето, ще имат много по-малко червен оттенък; техният амоняк и метанол вече са се изпарили.
Изследователите са наблюдавали нещо като преливане на цветовете при червените астероиди, като се започне от сивите скали във вътрешната Слънчева система и се стигне до тъмночервените отвъд орбитата на Плутон.
Вероятно някои от най-червените астероиди са се образували още по-далеч от Слънцето в ранните дни на Слънчевата система, преди да мигрират навътре и да попаднат в орбитата на Нептун, добавят изследователите. Изследването им може да отвори прозорец към това как са се формирали астероидите в ранната Слънчева система и как се е променил съставът им през последните 4,6 милиарда години.
Справка: Keck, gemini, and palomar 200-inch visible photometry of red and very-red neptunian trojans
B T Bolin, C Fremling, A Morbidelli, K S Noll, J van Roestel, E K Deibert, M Delbo, G Gimeno, J-E Heo, C M Lisse
Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters, Volume 521, Issue 1, May 2023, Pages L29–L33, https://doi.org/10.1093/mnrasl/slad018
Източник: Rare red asteroids around Neptune could reveal the secrets of the early solar system
Joanna Thompson, Live Science
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари