Теорията на Фриц Цвики за "уморената светлина" може би все пак е вярна

Ваня Милева Последна промяна на 13 септември 2024 в 11:51 4556 0

Фриц Цвики и Големия взрив

Кредит НаукаOFFNews (колаж от ESA, Pixabay/CC0 Public Domain)

Фриц Цвики се пита: Може би Вселената не е преживяла Голям взрив?

Открита е индикация, че алтернативната на Големия взрив хипотеза, теорията на уморената светлина на родения в България астрофизик Фриц Цвики, може да е вярна.

Теорията за Големия взрив датира от края на 20-те години на миналия век от Джордж Льометр и Едуин Хъбъл. Но горе-долу по същото време е имало алтернативна теория за Големия взрив от родения в България швейцарец Фриц Цвики, който през 1929 г. представя теорията си за "уморената светлина" (Tired Light theory).

И двете теории са свързани с червеното отместване, наблюдението, че колкото по-далеч е една галактика, толкова повече нейната светлина се измества към червената страна на спектъра. Льометр и Хъбъл тълкуват това изместване като индикация, че Вселената се разширява и че това разширение се ускорява, колкото по-далеч е галактиката. Според тях галактиките не се разлитат във всички посоки от нас, а се движат с разширяването на пространството.

Червено отместване

Астрономите определят разстоянието до обектите във Вселената чрез тяхното "червено отместване". По същество това е измерване на това как разширяването на Вселената е разтеглило дължината на вълната на светлината, идваща от отдалечени обекти.

По принцип това е подобно на ефекта на Доплер, който чувате, когато минава линейка. Когато линейката се отдалечава, сирената понижава височината на тона си.

В астрономията по-големите червени премествания означават, че даден обект е по-далеч, тъй като това означава, че дължината на вълната на светлината се е разтегнала повече от разширяването на Вселената.

Цвики, от друга страна, тълкува червеното отместване по различен начин: причината за червеното отместване не е движението на галактиките, а загубата на енергия на фотоните (светлинните частици), докато пътуват към Земята. Тази загуба на енергия причинява измереното червено отместване. Колкото по-дълго пътува светлината, толкова повече енергия губи, което води до илюзията, че галактиките, които са по-отдалечени от Земята, също се движат по-бързо.

В продължение на десетилетия теорията на Цвики бе пренебрегната, тъй като астрономите приемат теорията за Големия взрив като консенсусен модел на Вселената.

Но наскоро Лиор Шамир (Lior Shamir) от Университета в Канзас Сити е направил наблюдения, които дават индикация, че теорията за уморената светлина може наистина да е вярна.

"Доверието на някои астрономи в теорията за Големия взрив започна да отслабва, когато мощният космически телескоп "Джеймс Уеб" видя първата светлина. "Джеймс Уеб" предостави дълбоки изображения на много ранната вселена, но вместо да покаже млада ранна вселена, както очакваха астрономите, показаха големи и зрели галактики, ако Големият взрив се е случил, както първоначално смятаха учените, тези галактики са по-стари от самата Вселена" коментира Шамир.

Докато новите изображения от "Джеймс Уеб" поставят под съмнение Големия взрив, изследването на Шамир използва постоянната скорост на въртене на Земята около центъра на Млечния път, за да изследва червеното отместване на галактики, които се движат с различни скорости спрямо Земята, и да тества как промяната в червеното отместване реагира на промяната в скоростта.

Шамир изследва червеното отместване на повече от 30 000 галактики с три телескопа и сравнява това червено отместване с посоката на въртене, в която се движат галактиките, и с движението на Земята (като част от Слънчевата система) около центъра на галактиката.

Резултатите показват, че галактиките, обикалящи в посока, обратна на Млечния път, имат по-малко червено отместване в сравнение с галактиките с орбита в същата посока спрямо Млечния път. Тази разлика отразява движението на Земята, докато се върти около центъра на Млечния път, но също така показва, че разликата в червеното отместване се увеличава с отдалечаването на галактиките от Земята.

Скоростта на въртене на Земята в Млечния път е постоянна, така че червеното отместване трябва да се променя с разстоянието и това отговаря точно на теорията на Цвики за уморената светлина, според Шамир. Както и да е, сега трябва да изчакаме реакциите от лагера на Големия взрив.

Следва продължение.

Справка: Lior Shamir, An Empirical Consistent Redshift Bias: A Possible Direct Observation of Zwicky's TL Theory, Particles (2024). DOI: 10.3390/particles7030041

Източник: Observational study supports century-old theory that challenges the Big Bang, Grant Guggisberg, Kansas State University

Скептиците за теорията за уморената светлина

Според теорията на уморената светлина, в статична плоска вселена, количеството на фотоните в секунда, получени от обект, намалява пропорционално на квадрата на разстоянието до него, както и видимата площ на обекта, така че броят на фотоните, получени от повърхността за единица време, ще бъде постоянен, независимо от разстоянието, дори ако яркостта на повърхността е намалена поради червено отместване на уморената светлина. В една разширяваща се вселена обаче има два ефекта, които променят тази връзка. Първо, скоростта, с която се получават фотоните, е намалена, защото всеки фотон трябва да пътува малко по-далеч от предишния. Второ, енергията на всеки наблюдаван фотон се намалява от червеното отместване. По същото време, далечните обекти изглеждат по-големи, отколкото са в действителност, защото наблюдаваните фотони са били излъчени в момент, когато обектът е бил по-близо. Кредит: Wikimedia Commons 

Но ако за отделния фотон уморената светлина е неразличима от хипотезата за разширяването на Вселената, то тогава теорията на Цвики предвижда различни механизми в зависимост от контекста. А последиците от нея противоречат на наблюденията, например наличието на космическо микровълново фоново (CMB) лъчение, определено като „ехото на Големия взрив“.

Поради тази причина повечето физици и астрономи са съгласни със заключенията на различни изследвания, че теорията за уморената светлина не обяснява или не може да обясни червените отмествания, измерени чрез наблюдения.

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !