
Страшната Барби е много актуална в момента. В рамките на няколко седмици бяха публикувани две статии от две независими групи, определящи AT2021lwx, известна още като ZTF20abrbeie. Вероятно най-известна с прякора си "Страшната Барби", тя е най-голямата космическа експлозия, откривана някога.
Публикувано миналата седмица изследване предполага, че става дума за звезда, разкъсана от свръхмасивна черна дупка - явление, известно като приливно разрушение. Барби е три пъти по-ярка от най-яркото събитие на приливно разрушение, регистрирано някога. Във втората статия се твърди, че свръхмасивната черна дупка не разкъсва и не изяжда звезда с маса около 15 пъти по-голяма от тази на Слънцето, а по-скоро изяжда по-масивен газов облак, около 1000 пъти по-масивен от нашето Слънце.
"Първоначално смятахме, че това избухване може да е резултат от черна дупка, която поглъща преминаваща звезда. Но моделите ни показаха, че черната дупка би трябвало да е погълнала 15 пъти по-голяма маса от тази на Слънцето, за да остане толкова ярка за толкова дълго време", заявява пред IFLScience д-р Мат Никол (Matt Nicholl) от Кралския университет в Белфаст.
"Срещата с такава огромна звезда е много рядка, затова смятаме, че е по-вероятно да става дума за много по-голям облак от газ. Много масивни черни дупки са заобиколени от газ и прах и ние все още се опитваме да разберем защо тази конкретна черна дупка е започнала да се храни толкова енергично и толкова внезапно."
Особеността на Барби е свързана не само с енергията, излъчена от събитието, но и с нейната продължителност. Събитията, свързани със свръхнови или приливни разрушения, са видими само за няколко месеца, но обикновено не стават толкова ярки. Това събитие е продължило три години. Дори преходните събития, които могат да станат толкова ярки, като неотдавнашното най-ярко гама-избухване GRB 221009A (което всъщност е по-ярко), продължават няколко минути, а не години.
Единствените еквивалентни обекти са квазарите - състояние на свръхмасивна черна дупка, която се храни с постоянен поток от газ, който може да закуси. Те са най-ярките обекти във Вселената
"При квазара наблюдаваме трептене на яркостта нагоре и надолу с течение на времето. Но ако погледнем назад в продължение на десетилетие, не е открит AT2021lwx, а след това изведнъж той се появява с яркостта на най-ярките неща във Вселената, което е безпрецедентно", обяснява професор Марк Съливан (Mark Sullivan) от Университета в Саутхемптън, друг съавтор на статията.
Може би Барби е в началото на фазата на квазарите? Страшната Барби продължава да свети и да бъде наблюдавана, така че можем да очакваме да излязат още много изследвания, които да се опитат да обяснят това екстремно космическо събитие.
Справка: Multiwavelength observations of the extraordinary accretion event AT2021lwx
P Wiseman, Y Wang, S Hönig, N Castro-Segura, P Clark, C Frohmaier, M D Fulton, G Leloudas, M Middleton, T E Müller-Bravo
Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 522, Issue 3, July 2023, Pages 3992–4002, https://doi.org/10.1093/mnras/stad1000
Източник: This Is The Largest Cosmic Explosion In The Universe Ever Seen, IFLScience
Още по темата

Космос
За първи път астрономи виждат звезда, поглъщаща планета - възможната съдба на Земята (видео)

Космос
На луната на Юпитер Йо се случва най-мощното наблюдавано досега вулканично изригване

Физика
НАСА наблюдава от необичайно близко разстояние черна дупка, поглъщаща звезда (видео)

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари