Използвайки телескопа ACT (Atacama Cosmology Telescope) в пустинята Атакама в Чили, екип от астрономи определи възрастта на Вселената на 13,77 милиарда години, с несигурност от 40 милиона години.
Тази стойност е в съответствие с оценката, дадена преди това от сателита "Планк", който между 2009 и 2013 г. е изследвал космическият микровълнов фон (на английски: CMB), излъчването, което е останало 380 000 години след Големия взрив.
Астрономите, водени от Стив Чой (Steve Choi) от Център за астрофизика и планетарни науки към Университета Корнел), също изследват CMB с телескопа ACT в Чили, точно както сателита "Планк" преди време.
Разглеждайки така наречения енергиен спектър на минутните температурни вариации в CMB, те успяват да определят възрастта на Вселената.
Това включва разглеждане на ъгловия диаметър на „петна“ в CMB, които са под или над средната температура на CMB, която е 2.72548 ± 0.00057 K.
С телескопа ACT екипът на Чой също така успява да измери константата на Хъбъл. Това се оказва H0 = 67,6 километра в секунда на мегапарсек, това означава, че за всяко разстояние от 1 мегапарсек (един парсек е 3,3 светлинни години) скоростта, с която една галактика се отдалечава от нас, е 67,6 км/сек.
Тази стойност на H0 съвпада добре със стойността, която "Планк" установи от 67,4 километра в секунда на мегапарсек, но е с километри от стойността на 74 km/sec/Mpc, които астрономите са открили, използвайки индикатори в настоящата Вселена, паралакса, променливите звезди Цефеиди и свръхновите тип Ia - добре познатото Напрежение на Хъбъл. Наистина изглежда все повече и повече, че нещо липсва в настоящия космологичен модел на Вселената.
Справка:
“The Atacama Cosmology Telescope: a measurement of the Cosmic Microwave Background power spectra at 98 and 150 GHz,” Choi et al, Journal of Cosmology and Astroparticle Physics. Arxiv.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари