Вторият в историята старт от космодрум "Восточний" на ракетата "Союз" завърши с неуспех - метеорологичен спътник и още 18 микросателита, които трябваше да бъдат изведени в орбита или са паднали в океана, или не са на предвидената орбита, съобщава "РИА Новости".
Отбелязва се, че спътникът "Метеор-М" е изведен на орбита, но по време на плановия сеанс връзка с апарата не се установи поради отсъствието му на планираната орбита. Основният полезен товар на старта бе руският апарат "Meteor-M" № 2-1. Освен него към космоса бяха отправени и 18 малки спътника от различни страни, в това число "Бауманец-2" (Русия), LEO Vantage (Канада), AISSat-Z (Норвегия), IDEA (Япония). Също така бе планирано да се изведат и спътниците SEAM (Швеция), два Landmapper-BC (САЩ), 10 сателита LEMUR (САЩ) и D-Star One (Германия).
И така, в орбита "Союз" не успя да изведе сателитите LEO Vantage - група малки апарати за комуникация, които трябваше да започнат работа през 2021 г., AISSat - серия от норвежки сателити за морски наблюдения, IDEA - сателити за анализ на въздуха, които щяха да се използват от НАСА и NOAA (Националната океанска и атмосферна администрация - САЩ) и SEAM - апарати за изследване на магнитното и електрическото полета на магнитосферата на Земята на консорциум от осем фирми от Швеция, Германия, Украйна, САЩ, Дания, Унгария и Италия.
"Не мога да кажа, че това ще влоши драстично позицията на Русия (на пазара на търговските стартове). Но тази ситуация удря по имиджа (на страната) и не добавя плюсове на нашата ракетна и космическа индустрия ", заяви Александър Железняков, академик от Руската академия по космонавтика пред РИА Новости.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари