Малък астероид ще направи една обиколка около Земята от този месец нататък за около 50 дни, преди да се върне обратно в други части на Слънчевата система.
Това откриват двама изследователи по динамика на астероиди от Университета Комплутенсе в Мадрид
В статията си, публикувана в списанието Research Notes of the AAS, Карлос де ла Фуенте Маркос (Carlos de la Fuente Marcos) и Раул де ла Фуенте Маркос (Raúl de la Fuente Marcos) описват как Земята редовно може да улавя астероиди и представят своите изчисления, показващи траекторията на астероида, наречен 2024 PT 5, който се приближава до Земята.
Newly-discovered #asteroid 2024 PT5 is about to undergo a "mini-moon event" when its geocentric energy becomes negative from September 29 - November 25.https://t.co/sAo1qSRu3J pic.twitter.com/pVYAmSbkCF
— Tony Dunn (@tony873004) September 10, 2024
Предишни изследвания показват, че много астероиди попадат в частични или пълни елиптични траектории около Земята, преди в крайна сметка да бъдат изхвърлени. През 2006 г. например малък астероид обикаля Земята за приблизително една година, а друг направи това в продължение на няколко години, преди да напусне през 2020 г.
В това ново проучване изследователите разглеждат малък астероид, който е открит миналия месец като част от наблюденията на ATLAS – Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (Система за последно предупреждение за удар на Земята с астероид).
Предишни изследвания показват, че астероидът не е насочен за сблъсък със Земята и изследователите предполагат, че вместо това може да бъде обвързан от гравитацията на нашата планета за известно време.
Изследователите отбелязват, че астероидът е малък, само 10 метра в диаметър. Отбелязвайки текущия му размер, скорост и път, двамата астрофизици успяват да изчислят траекторията му през следващите няколко месеца. Те откриват, че той ще се приближи достатъчно близо до Земята, за да бъде обвързан от нейната гравитация, макар и само за няколко месеца.
Тяхната работа показва, че той ще обиколи Земята веднъж за 53 дни, започвайки в края на този месец и след това напускайки средата на ноември.
Отбелязвайки траекторията му, изследователите са успели да преценят и неговия произход. Те откриват, че вероятно идва от астероидния пояс Арджуна, който се състои от много астероиди с орбити около Слънцето, подобни на тези на Земята. Те също така отбелязват, че не е вероятно астероид 2024 PT 5 да е космически боклук, защото има траектория, която е подобен на друг обект, който има естествен произход.
Справка: Carlos de la Fuente Marcos et al, A Two-month Mini-moon: 2024 PT5 Captured by Earth from September to November, Research Notes of the AAS (2024). DOI: 10.3847/2515-5172/ad781f
Източник: Earth to have new mini-moon for two months , Bob Yirka, Phys.org
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари