Български отбор изследователи спечелиха престижния конкурс на НАСА в категория "Хардуер".
НАСА, заедно с други космически агенции от целия свят, проведе четвъртия годишен код-маратон или хакатон през април в повече от 135 локации по целия свят.
Печелившите приложения бяха избрани в шест категории, включително Choice Award на публиката.
Участниците са разработили мобилни приложения, софтуер, хардуер, визуализация на данни и платформени решения, които могат да помогнат в за мисиите за изследване на космоса и за подобряване на живота на Земята.
Приоритетите на НАСА тази година са четири области: изследвания на Земята, космическите изследвания, здравеопазване и роботика.
Нашият отбор е победител в категорията:
Best use of hardware
Valkyrie (София, България) е "умнa" ръкавица и мобилно устройство, което позволява разпознаване на жестове и глас, за да подобри автоматизацията за работа или игра.
В екипа на проекта участват Мартин Куванджиев, Петър Лазаров, Борислав Филипов, Филип Янков, Евгени Събев, Кристина Илиева, Теодора Малашевска, Мирослав Добрев, Константин Жлебинков, Георги Велев, Виолета Кънева. Valkyrie е иновативен продукт (smart glove), който е създаден да промени начина, по който хората общуват със заобикалящата среда. Ръкавицата Valkyrie е проектирана така, че потребителят, който я използва да се чувства удобно. Ръкавицата има функции да управлява телевизор, да управлява температурата в дома, да следи различни индикатори на човешкото тяло при спортни тренировки и много други. Valkyrie може да промени начина, по който се общува със средата по по-добър и прецизен начин.
Победители в останалите категории са:
Best Use of Data
NY Space Tag (разработена в Ню Йорк) предлага система за маркиране на данни, която извлича ключови думи и основни понятия за по-лесни заявки към базата данни на НАСА.
Best Mission Concept
Arachnobeea от (Лимасол, Кипър), е проект за паяк-пчела дрон за транспорт на малки товари с възможност за акостиране и освобождаване.
Galactic Impact
CROPP (Рим) е бутилка-бот със сензори, който има за цел да събере данни на място за оптични и радарни сателитни изображения, за да се осигури в реално време оценка на риска при земеделските култури.
Most Inspirational
Роботът за проследяване и засичане (Катманду, Непал) дава възможност на потребителите да изследват и извличат данни от близки обекти с помощта на мобилна роботизирана платформа със сензори на смартфон.
People’s Choice Award (награда на публиката)
NatEv Explorer (Прищина, Косово) използва в реално време данните от наблюдения на Земята, за да се пренесат интерактивно на 3-D глобус за потребителите за маркиране и откриване на потенциалните природни рискове и заплахи.
Всички финалисти са номинирани на локално ниво измежду националните победители. Проектите бяха представени пред глобалното жури с 30-секундно видео, в което се описва проектното решение.
Потребители от цял свят гласуваха за любимите си проекти. Носител на наградата на публиката е NatEv Explorer, който е получил най-висока оценка от 69 000 гласа.
Победителите са поканени да присъстват на старта през септември на космодрума Cape Canaveral Air Force, Флорида на осмата мисия SpaceX към Международната космическа станция.