Японски учени от Университета в Киото са успели да установят коя област на мозъка отговаря за формирането на чувството на щастие и да го измерят количествено.
Изследването, публикувано в Scientific Reports, предоставя възможност за неговото обективно измерване.
За да оценят количествено нивото на щастие, психолозите са разработили специални въпросници, чрез които отчитат положителните емоции в момента, както и цялостната удовлетвореност от живота. С помощта на тези въпросници екипът от изследователи от Университета Киото е установил нивото на щастие на група доброволци.
Учените са направили структурни ядрено магнитни томографии на всички участници в изследването.
Статистическият анализ показал, че нивото на щастие корелира с размера на сивото вещество в една област на дясното полукълбо - вътрешната част на париеталната кора (precuneus) - теменната кора на главния мозък. Преди това учените с помощта на ядрено-магнитен резонанс са установили, че появата у човек на щастливи емоции, е свързана с активиране на париеталната кора.
Установено било, че прекунеусът участва в промяната на субективните преживявания на човека. Тази област има много връзки с други структури на мозъка, участващи в интеграцията на информация за текущите вътрешни усещания, спомени от миналото и бъдещите планове. Всички тези данни позволяват на изследователите да приемат, че наблюдаваната корелация наистина показва функционална връзка между нивото на щастие и размера на прекунеуса.