Русия планира през 2025 г. да създаде космически кораб с ядрен двигател. Тази информация се съдържа в проекта на програмата на руската федерална космическа агенция за 2016-2025 година, съобщи руския вестник "Известия".
От Роскосмос предполагат, че тези двигатели ще гарантират мощност от порядъка на мегавати и така да помогнат за осъществяването на междупланетни мисии.
Инсталираната мощност на Международната космическа станция е само 110 киловата е се осигурява от слънчеви панели с размер 17/70 метра. Но такава мощност за междупланетни пътешествия, например до Марс, е недостатъчна.
През 2017 г. Научно-изследователския институт за енергийни технологии, структура на "Росатом" планира да построи ядрен реактор за бъдещия двигател.
За създаването на двигателя е осигурено финансиране в общ размер на 22.58 милиарда рубли (около 295 млн долара).
"Всички работи по създаването на ядрени двигатели вървят по график. Можем да кажем със сигурност, че те ще бъдат завършени в рамките на определения срок от целевата програма," - заяви ръководителят на проекта към държавната корпорация "Росатом" Андрей Иванов. - "Наскоро в рамките на проекта се завършиха два важни етапа: създадена беше уникалната конструкция на топлоотделящия елемент, осигуряваща работоспособността в условията на високи температури, големи температурни градиенти и високи дози радиация. Също така успешно завършиха технологичните тестове на корпуса на реактора на бъдещия космически енергоблок. В рамките на тези изпитания, корпусът бе подложен на свръхналягане и са проведени 3D-измервания в зоните на основния метал и пръстеновидните заварки и коничния преход".
Концепция на космически кораб с ядрен двигател от 60-те години на миналия век.
За изграждане на ядрени двигатели за космически апарати активно се работеше в СССР и САЩ през миналия век, но американците закриха проекта през 1994 г., а Съветския съюз - през 1988 година.
Голям принос за спирането на проектите има аварията в Чернобил, която обърна общественото мнение срещу използването на ядрената енергия.
Освен това тестовете на ядрените устройства в космоса не минаха гладко - през 1978 г. съветският спътник "Космос-954" влезе в атмосферата и се разпадна, разпръсквайки хиляди радиоактивни фрагменти на площ от 100 000 кв. км в северозападните райони на Канада. Съветският съюз тогава изплати на Канада парично обезщетение в размер на повече от 10 милиона долара.
През май 1988 г. две организации - Федерацията на американските учени и Комитетът на съветските учени за мир срещу ядрената заплаха - направиха съвместно предложение за забрана на използването на ядрена енергия в космоса. Предложението им нямаше формални последици, обаче от тогава нито една държава не изстреля космически кораби с ядрени двигатели.
"Ясно е, че ядрените двигатели са необходими не само за експедиции в дълбокия космос. Съответно, преди да започнем да изграждаме такъв двигател, е необходимо да се определят целите - къде и кога можем да летим. - Финансирането без определена цел е най-често безсмислено: днес ще открием такъв проект, утре ще го закрием" -коментира Андрей Ионин, член-кореспондент към Руската академия за космонавтика "Циолковски".