На кадрите на видеото се вижда как по време на излитането един от блоковете внезапно се отделя от ракетата и удря централния блок в зоната на резервоара за гориво.
Държавната корпорация "Роскосмос" публикува в ч канала си в YouTube видео на аварията скоро след изстрелването на ракетата "Союз-ФГ" с пилотирания кораб "Союз МС-10”, която се случи на 11 октомври след старта към МКС от космодрума Байконур.
Инцидентът се случи на 121-ата секунда след старта, когато ракетата вече летеше със скорост от 7500 км/ч. Космонавтът Роскосмос Алексей Овчинин и астронавтът на НАСА Ник Хейг, които бяха на борда на разбитата ракета, успяха да катапултират.
"Изстрелването завърши с инцидент на ракетата носител поради неправилното отделяне на един от страничните блокове, който удря с носовата си част централния блок (блок" А ") в зоната на резервоара за гориво, което доведе до неговото разхерметизиране и като резултат загуба на стабилизация на космическата ракета" , се казва в описанието на видеоклипа.
По-рано председателят на комисията за аварията Олег Скоробогатов заяви, че причината за неправилното отделяне на страничния блок е некоректната работа на дюзата на първата степен. Според него капакът на дюзата не се е отворил поради деформация на сензора за контакт. Както отбелязва Скоробогатов, грешката е направена от работниците при сглобяването на ракетата и това е документално потвърдено.
Стартът на ракетата носител Союз /Роскосмос
Вече са одобрени нови стартове към МКС: на 16 ноември 2018 г. ще стартира ракетата носител "Союз-ФГ" с товарния кораб "Прогресс МС-10", а на 3 декември ще бъде изстрелян пилотираният кораб "Союз МС-11".
В същото време представители на Роскосмос заявиха, че временно ще спрат пътническите полети заради случилата се авария.