Миналата седмица на площада пред музея на Палмира публично обезглавен и разпънат е 82-годишният Халед ал Асаад (Haled al-Asaad), много десетилетия работил като директор на архитектурно-историческия комплекс на античния град, а след пенсионирането си през 2003 г., работил там като експерт.
Сирия - една от люлките на цивилизацията
Сирия е гигантски археологически обект - там всеки квадратен метър земя крие цели пластове от история.
Тук се е зародило земеделието като по този начин се поставя началото на човешката цивилизация. Тук са възникнали първите градове на Земята. Земите на днешна Сирия са били пресечна точка на интересите на великите царства на късната бронзова епоха - Египет, Асирия, Вавилон, Хатуша, Митани, а по-късно и Рим, и Византия.
Тук морските народи, гърци и финикийци основават колониите си, кръстоносците воюват със сарацините. Древните градове Дамаск, Босра, Алепо и Палмира, крепостите - замъци Крак-дьо-Шевалие и Калат Салах ад-Дин са включени в списъка на обектите световното наследство на ЮНЕСКО.
Част от Палмира
Сирийският археолог Халед ал Асаад бе част от Палмира - тук е роден през 1934 г. и след завършването си на Университета в Дамаск тук работи половин век, от които 40 години (1963-2003) като директор на Музея за антики.
Написал е две дузини книги за Палмира и Пътят на коприната и много научни публикации. Най-новите му открития са намерените през 2001 г., 700 сребърни монети от VII век, изобразяващи царе от династията на Сасанидите. През 2003 г., заедно с експедиция на европейски учени открива една от най-големите ценности на Палмира - напълно запазена мозайка от III век от 70 кв.м., която изобразява битка между хора и митични животни.
Гражданската война - кражби и разрушения
След началото на гражданската война в Сирия 2011 година. плячкосването на древни артефакти става все по-често. Разкопките стават практически невъзможни. Артефактите се унищожават или отиват на черния пазар, загубени за археологичната наука. Древните мозайки се разбиват, крадат се статуи и други ценности, унищожават се стените на крепостите
Но това, което се случва тази година е чудовищно. В края на февруари в интернет се разпространи видеозапис с унищожаването на асирийските статуи в Античния музей в Мосул. Повредени са емблематичните крилати бикове на Ниневия. През март булдозери унищожиха руините на Нимруд и Хатра, древен град в североизточната част на Ирак.
Дойде ред и на Палмира.
До последния миг
Асаад остава до последно в Палмира, опитвайки се да евакуира нерегистрираните статуи, които по-лесно ще продадат на черния пазар, въпреки че не се е съмнявал, че ще бъде арестуван от бойците на ислямската държава (ИДИЛ), отказвайки многобройни покани да напусне античния град и да се спаси.
"Той е прекарал целия си живот тук и тук е решил да умре" - коментира негов колега.
Палмира повече не съществува
Когато през май тази година, на бунтовниците на ИДИЛ влязоха в Палмира, стана известно за унищожаването на известната триметрова скулптура Лъвът Алат (Lion Allat), умишлено са унищожени статуи и колонади от римския период. Светът е потресен. Палмира от I-IV век, един оазис в пустинята между Дамаск и река Ефрат, на чиято красота са завиждали, както е описван в литературата, повече не съществува.
През юни ИДИЛ взриви две древни светилища в Палмира, които не са от римската епоха, но които екстремистите смятат за езически и светотатствени.
Археологът Ал Азм отбелязва пред CNN, че Палмира представлява специален интерес за ИДИЛ - първо като източник за печалба на черния пазар и следователно, финансиране и на второ място, като добре известен обект, който ще привлече световното вниманието към тяхната дейност.
Но дори и тогава, никой не можеше да предположи, че както по римско време хора ще бъдат публично обезглавявани и разпъвани на стълбове.
Защо убиха археолога Асаад?
Във видеото, пуснато в мрежата от ИДИЛ, Халед ал Асаад е обвинен в лоялност към режима на сирийския президент, поддържане на контакт с правителствените разузнавателни служби, контакт с неверници и работа с "идолите на Палмира".
Според колегите му археолози самата работа на Халед ал Асаад е опасност и заплаха за бойците на ИДИЛ - опазването, проучването и описанието на най-старите паметници на културата, самата възможност да се погледне назад в миналото.
Древните римляни са наказвали с разпъване. Ирония е, че екстремистите на ИДИЛ копират "неверниците", чиито творби сега унищожават.