
Изстрелването на ракетата "Союз" с двама астронавти екипаж за Международната космическа станция се провали само няколко минути след старта, предаде SpaceFlightNow, цитирайки руския Център за контрол на полетите.
Ветеранът, руският космонавт Алексей Овчинин и астронавтът на НАСА Ник Хейг (Nick Hague ) бяха на борда на ракетата, когато се издигнаха от космодрума Байконур, но екипажът безопасно се приземи в Казахстан.
"За изясняване на причината за катастрофата на ракетата носител Союз-ФГ бе създадена държавна комисия. Тя вече започна работа. Проучва се телеметрията. Спасителните служби работят от първата секунда на произшествието. Аварийната спасителна система на кораба Союз-МС работи нормално. Екипажът е спасен", съобщи в Тwitter Дмитрий Рогозин, ръководителят на Роскосмос.
Руският космонавт Алексей Овчинин и астронавтът на НАСА Ник Хейг (Nick Hague) на борда на "Союз".
Стартирането бе настрочено за 11:40 българско време.
Проблемът се появи 9 мин по-късно, когато се отделя първата степен на ракетата Союз. Контролът на мисията в Хюстън съобщи, че екипажът ще се опита да направи балистично навлизане - огромно спускане, което ще им позволи да кацнат безопасно.
Екипажът на "Союз" се е приземил на около 20 километра източно от Джезжаскан, Казахстан, съобщи НАСА.
ТАСС съобщава от една страна, че здравето на екипажа "не е много добро", а след това "специална хоспитализация не се налага". Засега информацията се основава на анонимни "източници от индустрията". NASA TV съобщава, че екипажът вече е в хеликоптера и потвърждават, че състоянието на астронавтите е добро.
Кадри от аварията.
Астронавтите, които се намират в МКС, са информирани за катастрофата, съобщи говорителят на НАСА по телевизията на уебсайта на агенцията.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
3
12.10 2018 в 02:14
А изобщо - не е хубаво да се използват англоезични вторични източници на информация, когато има първични, на друг език. Понеже - фейкнюз.
23293
2
11.10 2018 в 19:02
15919
1
11.10 2018 в 15:25
Последни коментари
dolivo
Класациите показват, че NIH доминира в световните здравни изследвания
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант