Космическият апарат "Касини" намерил "Звездата на смърта" в близост до Сатурн. Снимката на този спътник на планетата, наречен Мимас, е публикувана вчера на сайта на НАСА.
Камерата на "Касини" е заснела няколко пръстена на Сатурн и спътника му Мимас с огромния му 130-километров кратер, наречен Хершел. А целият размер на това космическо тяло е само 397 км. Така че, както са се изразили поетично от НАСА, кратерът е като голямо око, което се взира от очуканата луна.
В кадърът е влязла още една луна на Сатурн - Атлас.
Благодарение на кратера, Мимас прилича и на космическата станция "Звездата на смъртта" от фантастичната сага "Междузвездни войни". Ако си спомняте, "Звездата на смъртта" можеше да мигновено да унищожи цяла планета.
Снимката е направена от камерата на 5 април 2005, на разстояние от около 2 100 хиляди км от Мимас.


















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"