На сайта на Европейската космическа агенция (ESA) е публикувано подробно изображение на центъра на нашата галактика Млечния път, съставено от снимки на телескопа XMM-Newton.
Ако се съди по тези снимки, нашият галактически център е оживено място, в което стават множество интересни процеси.
Изображението включва централната черна дупка в нашата галактика, както и голям брой други обекти, които излъчват в спектъра на рентгеновите лъчи. Съставено е от комбинирани наблюдения на международен екип от астрономи, извършени от рентгеновата космическа обсерватория XMM-Newton в една снимка.
Работата е публикувана в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Препоръчваме ви да свалите изображението в голям формат и висока резолюция от сайта на ЕКА.
Карта на Млечния път с обозначения на обектите. Изображение: G. Ponti et al. / MNRAS, 2015
Изображението обхваща област около центъра на Млечния път с диаметър около 2.5 градуса от дъгата (около хиляда светлинни години). В дясно от центъра на картината е Стрелец A* (Sagittarius A* - Sgr A*) - свръхмасивен обект, най-вероятно черна дупка в центъра на нашата галактика с маса милиони пъти по-голяма от нашето Слънце.
Облаците от газ, които се въртят около нея са изложени на въздействието на мощни потоци от частици, изхвърлени от млади звезди и свръхнови, които карат облаците да светят. В горната и долната част на Стрелец А * се виждат конуси от горещ газ, вероятно изхвърляни от черната дупка.
Вдясно под Стрелец А* се намира гигантски балон горещ газ с диаметър около 100 светлинни години. В по-ранни изследвания се предполагаше, че е оформен в резултат от няколко експлозии на свръхнови, но ново излседване за първи път пряко показва, че е единен обект. Рентгеновото му излъчване се генерира от газ, загрят до милиони градуси по Келвин.
Ярките точки, разпръснати из цялата карта, са двойни звездни системи, в които едната звезда вече е "умряла" и се е превърнала в компактен и плътен обект - неутронна звезда или черна дупка. Такива обекти непрекъснато "изяждат" партньора си, нагрявайки веществото, от което са съставени, до огромни температури, което води до яркото им излъчване.
Снимка в спектъра на рентгеновото излъчване от тяжките атоми. Изображение: G. Ponti et al. / MNRAS, 2015
Специалистите на ЕКА са направили същото изображение в друга версия, показващо емисиите на тежки елементи (силиций, сяра, аргон) които се произвеждат в тази гигантска "пещ" с помощта на ядрени реакции. В тази версия може да се видят още по-добре газовите балони и облаци.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"