Изкуствен интелект, който ви наблюдава, докато ядете, има за цел автоматично да измерва калориите и хранителните вещества във всяка лъжица. Алгоритъмът ще се усъвършенства, за да идентифицира състава и на непознати ястия и дори на такова, което сте си забъркали от остатъците в хладилника си.
Да се измерва количеството и калоричността на храна в чиния по снимка не е нова идея, вече има такива AI модели.
Но в една снимка на храна, някои елементи – като съставки, потопени в яхнията лесно могат да се пропуснат, посочва Юхао Чън (Yuhao Chen) от Университета на Ватерло в Канада.
За да се справят с това, Чън и колегите му са разработили нов модел, който анализира лъжица по лъжица. Този подход е по-точен и може да бъде полезен начин за наблюдение на калориите и храненето, особено за болни или възрастни хора, смята авторът.
Моделът анализира видео на човек, който се храни, и засича всяка лъжица храна, която консумира. След това оценява обема на храната в лъжицата и разминаването между това и реалните измервания е само 4,4%.
Системата все още не може да идентифицира храни и да оцени тяхното хранително съдържание, но Чън казва, че екипът работи върху това. В крайна сметка надеждата е, че инструментът ще може да разпознава широка гама от различни храни, дори и такива, които не е виждал преди, и да анализира храна, държана с вилица, ръка или клечки.
Един AI модел обикновено се обучава върху изображения на храни с точни наименования, но Чън се надява да интегрира големи езикови модели в такава система, за да му помогне да идентифицира съставки в невиждани рецепти или дори напълно нови рецепти.
"Пренасочваме се към използването на тези големи езикови модели като ChatGPT, за да използваме общите познания и да разберем какво има в храната, разказва Чън. "Много пъти, особено за хората, които се хранят вкъщи, ястието може да няма име. Може да е смес от всичко налично в хладилника.
Според някои специалисти като Емили Комбет Аспрей (Emilie Combet Aspray) от университета в Глазгоу, Великобритания, инструментът на Чън не е достатъчно прецизен за строги научни изследвания, защото не може да осигури 100% точност в измерването на калориите.
Но инструментът с изкуствен интелект може да бъде ценен за диетолозите или за всяко приложение, където приближението е достатъчно добро, като например хора, които проследяват своя прием на калории и хранителни вещества, смята Комбет Аспрей.
Справка: How Much You Ate? Food Portion Estimation on Spoons; Aaryam Sharma, Chris Czarnecki, Yuhao Chen, Pengcheng Xi, Linlin Xu, Alexander Wong; https://arxiv.org/abs/2405.08717
Източник: Diet-monitoring AI tracks your each and every spoonful, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари