Ефективно захранване с лазер на телефони на Земята, а в бъдеще - и на лунни апарати

Ваня Милева Последна промяна на 11 юли 2025 в 00:00 740 0

оптична мрежа

Кредит Needpix.com

Тази технология може да има допълнителни приложения в космоса, захранвайки устройства като дронове, сателити и лунни апарати.

Съвременният свят е заобиколен от безброй електронни устройства и техните планини от кабели и аксесоари за зареждане. Но за хората, живеещи в отдалечени или изолирани региони, телекомуникационната инфраструктура може да се сблъска със сериозни пречки при достигането до тези области.

Изследователи от Университета в Отава разработват нов лазерен преобразувател на енергия, който може да предава електричество до отдалечени райони, дори в най-суровите условия.

В момента устройствата могат да се захранват по оптични системи. Тези системи включват оптичен кабел, който преобразува оптичната енергия в електрическа.

"В традиционните системи за захранване по оптични влакна, по-голямата част от лазерната светлина се губи", отбелязва професор Карин Хинцер (Karin Hinzer) от SUNLAB, едно от водещите изследователски съоръжения за слънчеви клетки в Канада.

"С тези нови устройства, влакното може да бъде много по-дълго", посочва Хинцер.

В сътрудничество с Института Фраунхофер за слънчеви енергийни системи в Германия, изследователи от SUNLAB създават симулационен модел за фотонни преобразуватели на енергия при инфрачервените дължини на вълните, използвани за телекомуникациите.

Фотонните преобразуватели на енергия са устройства, които преобразуват лазерната светлина в електрическа енергия чрез оптичен кабел.

"Изработеното устройство показва драматично подобрение в предаването на мощност и данни на разстояния, по-дълги от един километър, където традиционните системи са нежизнеспособни", разказва първият автор на статията Гавин Форкейд (Gavin Forcade).

Ключът към техните открития е използването на многопреходни преобразуватели. Тези конвертори подреждат множество полупроводникови преходи един след друг.

Полупроводниковият преход е границата, където се срещат положително зареден и отрицателно зареден полупроводник. Този преход контролира потока на електричество, абсорбирайки лазерната светлина и преобразувайки я в електрическа енергия.

Използвайки многопреходния модел, изследователският екип успява да произведе 2 волта електричество в максималната си точка с ефективност над 53%.

В предишни проучвания, еднопреходните преобразуватели, фотонни преобразуватели на мощност само с един слой, са постигнали ефективност до 52,8%, но са произвели само 0,6 волта.

Въпреки че екипът се надява, че тези разработки могат да помогнат за по-надеждни телекомуникационни мрежи, те също така смятат, че може да има и други ползи.

"Това би могло да подобри захранването за високо напрежение и сензорите за наблюдение за интелигентни мрежи без риск от мълнии", коментира Хинцер.

"Това би могло да намали рисковете от искрене в опасни среди и потенциално би могло да предава едновременно енергия и данни към отдалечени устройства на съществуваща оптична инфраструктура."

Изследователите заявяват, че тази технология може да има допълнителни приложения в космоса, захранвайки устройства като дронове, сателити и лунни апарати.

Справка: Forcade, Gavin P. et al. Cell Reports Physical Science, Volume 6, Issue 6, 102610; DOI: 10.1016/j.xcrp.2025.102610

Източник: Scientists closer to efficiently powering phones with a laser, Сosmos magazine

    Най-важното
    Всички новини