Метален прах може да замени изкопаемите горива твърдят канадски учени. Изследователи от университета Макгил смятат, че използването на железен прах като гориво е по-изгодно от други алтернативи - водородни, биогорива и електричество.
За новата технология има публикация в декемврийския брой на списание Applied Energy, съобщава научно-популярният портал phys.org.
"Технологиите за генериране на чиста енергия (слънчева и вятърна) бързо се развиват, но да заменят нефта и природния газ в много сектори все още е невъзможно", - отбелязва водещият автор на проучването професор Джефри Бергторсън (Jeffrey Bergthorson). - "Биогоривата не може да отговорят на всички нужди, водород е взривоопасен, а батериите са твърде обемисти и не могат да съхраняват големи количества енергия. Използването на метален прах е много обещаваща алтернатива".
Новата концепция включва използването на малки метални частици с размер наподобяващ брашно. За реализацията на идеята е необходим двигател, използващ външен източник на топлина. С помощта на специална горелка учени са показали възможностите за стабилизиране на пламъка в потока метални частици.
По време на горенето прахът реагира с въздуха и образува нетоксичен окисен продукт, който относително лесно може да се рециклира - за разлика от емисиите на въглероден двуокис при изгарянето на изкопаемите горива.
Работещ двигател с предложената технология и набор от възможни приложения. Схема: Alternative Fuels Laboratory/McGill University
Основният кандидат за ролята на материал за производство на праха е обикновеното желязо. В близко бъдеще, учените планират да създадат прототип на двигател, който ще може да работи с предложената от тях технология.




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16.12 2015 в 01:55
Immediately Dangerous to Live or Health или IDLH за хидразина е 50 ppm във въздуха (точно толкова колкото е и за циановодорода и хлороводорода). Засегнати органи: очи, дробове, кожа, ЦНС, черен дроб, кръв, бъбреци.
Амонякът е около 6 пъти по-слаботоксичен: IDLH = 300 ppm във въздуха. Засегнати органи: очи, дробове, кожа, ЦНС. Отделно амонякът е ужасен малодорант.
Предлагам да не се забиваме в токсикологията, че ще станем за резил...
14.12 2015 в 17:14
Амонякът не е токсичен ВЪОБЩЕ. В човешкото тяло е нормален отпаден продукт и има механизми за обезвреждането му. Разяждащ, задушаващ и корозионно активен - може. Ама животът не е идеален. Амоняк така или иначе би се употребявал в затворени съдове, като пропан-бутана. Изпуснат в атмосферата излита нагоре като по-лек от въздуха, а когато дъждовете го свалят обратно - растителността ще го усвои.
Хидразинът е токсичен малко повече от днешните горива но пък гори много по-чисто.
Водородът е още по-кошмарен от всичко разисквано. Процежда се през уплътнения и през доста материали (вкл. стомани). Експлозивен е в голям диапазон концентрации и се запалва от незабележими искри. Гори с безцветен пламък, но въпреки това развива висока температура.
Водородният прекис даже много лесно се произвежда, просто и той е беля. Реакцията с която се разлага е самоускоряваща се, оставен без надзор затворен съд гърми, а в контакт с горими вещества гърми юнашката. Поради тези си качества е изоставен като енергоносител (а е използван!).
13.12 2015 в 22:29
13.12 2015 в 03:17
11.12 2015 в 16:31
Какво лошо има в най-простите течности и газове? Амонякът и хидразинът са първи кандидати за синтетично течно гориво.
10.12 2015 в 21:50
Чудеса ви казвам :)
Голям кеф!
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи