Учени от Технологичния Университет Делфт разработиха проект за самовъзстановяващ се асфалт.
В асфалта са вградени стоманени фибри, които могат да зареждат електромобили и да възстановяват малки пукнатини в покритието, съобщи сайтът Inhabitat.
Много пътища са покрити с асфалт. Материалът е порест, която е едновременно благословия и проклятие - порите поглъщат шума, но и лесно водят до пукнатини и дупки. Екипът на Ерик Шланген (Erik Schlangen) разработва материал, който работи като самовъзстановяващ се асфалт. Учените смесват стоманени фибри с асфалт, за да направят материала проводим, а след това, когато отгоре застане автомобил, топлината ще помогне да се затворят всички пукнатини. Тъй като е необходим автомобил, асфалтът не е напълно самовъзстановяващ се, но дава възможност за по-лесен ремонт.
Друга особеност на това покритие е възможността за зареждане на батерията на електромобилите, докато са спрели на светофарите.
Самовъзстановяващият се асфалт е в процес на тестване на 12 пътища в Холандия. Един е отворен още от 2010 г. насам и всички са в отлично състояние. Обикновените асфалтови пътища остават в добро състояние за 7 до 10 години (в Холандия), така че Шланген заяви, че в предстоящите години разликата ще стане по-ясна. Той подчерта, че самовъзстановяващия се асфалт може да е 25% по-скъп, но новият асфалт обаче ще бъде два пъти по-траен от обикновения и значително ще намали разходите за поддръжка на пътищата. Според една оценка оландските пътища със самовъзстановяващ се асфалт ще спестяват по 90 милиона евро всяка година.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари