Дори малка част от водорода под повърхността на Земята може да я захранва с енергия 200 години

Ваня Милева Последна промяна на 17 декември 2024 в 00:00 9496 0

Албанска мина, в която водородът естествено се просмуква през скалите

Кредит F-V. Donzé

Албанска мина, в която водородът естествено се просмуква през скалите

Трилиони тонове водороден газ вероятно са заровени в скали и резервоари под повърхността на Земята, но изследователите все още не са разкрили къде точно се намира той.

Доскоро изследователите не предполагаха, че водородът може да се натрупва под земята, но последните открития сочат обратното.

Под повърхността на Земята се крие планина от водород - и учените твърдят, че дори малка част от него може да прекъсне зависимостта ни от изкопаемите горива за 200 години.

Нови изследвания показват, че на планетата ни има около 5,6 трилиона тона водород в скалите и подземните резервоари. Това е приблизително 26 пъти повече от количеството петрол, за което се знае, че е останало в земята (1,6 трилиона барела, всеки от които тежи приблизително 0,15 тона) - но къде се намират тези запаси от водород остава неизвестно.

По-голямата част от водорода вероятно се намира твърде дълбоко или твърде далеч от брега, за да бъде достъпен, а някои от запасите вероятно са твърде малки, за да бъдат извлечени по начин, който има икономически смисъл, подозират изследователите. Резултатите обаче показват, че има повече от достатъчно водород, дори и с тези ограничения, заявява пред Live Science Джефри Елис (Geoffrey Ellis), геохимик, специалист по нефта в Геоложката служба на САЩ (USGS) и водещ автор на новото изследване.

Водородът е източник на чиста енергия, която може да захранва превозни средства, да захранва промишлени процеси и да генерира електроенергия. Само 2 % от откритите в проучването запаси от водород, равняващи се на 112 милиарда тона газ, "биха осигурили целия водород, от който се нуждаем, за да достигнем до нулеви нетни емисии [въглероден диоксид] за няколкостотин години", отбелязва Елис.

Енергията, освободена от това количество водород, е приблизително два пъти повече от енергията, съхранена във всички известни запаси от природен газ на Земята, отбелязват в проучването Елис и съавторът му Сара Гелман (Sarah Gelman), също геолог от USGS. Резултатите са публикувани в списание Science Advances.

За да оценят количеството водород в Земята, изследователите използват модел, който отчита скоростта, с която газът се добива под земята, количеството, което вероятно е задържано в резервоарите, и количеството, загубено чрез различни процеси, като изтичане от скалите и попадане в атмосферата.

Водородът се създава посредством химични реакции в скалите, като най-простата е реакция, при която водата се разделя на водород и кислород, посочва Елис. "Всъщност има десетки природни процеси, които са способни да генерират водород, но повечето от тях генерират много малки количества", посочва Елис.

Доскоро изследователите не са си давали сметка, че водородът се натрупва под повърхността на Земята. " През целия ми професионален път се приемаше хипотезата, че водородът е там, среща се, но е много малка молекула, така че лесно се измъква през малки пори, пукнатини и скали", обясни Елис.

Но когато учените откриват огромно находище на водород в Западна Африка, а след това и друго в албанска хромова мина, парадигмата се променя. Вече е ясно, че водородът се натрупва в резервоари в Земята, а новото проучване показва, че някои от тези натрупвания могат да бъдат значителни.

изглед на строителна площадка, където се изграждат резервоари за зелен водород.Изглед на площадка с резервоари за съхранение на "зелен водород", продукт на електролиза на вода с използване на възобновяема енергия. Raimond Spekking (CC BY-SA 4.0)

"Бях изненадан, че резултатите бяха по-големи, отколкото си мислех, когато влизах", коментира Елис. "Изводът е, че там долу има много."

Но е важно да се отбележи, че около тези резултати има огромна несигурност, предупреждава Елис, тъй като моделът показва, че там долу може да има от 1 милиард до 10 трилиона тона водород. (Най-вероятната стойност, въз основа на предположенията на модела, е 6,2 трилиона тона).

Предвижда се водородът да представлява до 30 % от бъдещите енергийни доставки в някои сектори, а глобалното търсене се очаква да нарасне пет пъти до 2050 г. Газът се произвежда изкуствено чрез електролиза на вода, при която водните молекули се разграждат с помощта на електрически ток. Когато се използва енергия от възобновяеми източници, продуктът се нарича "зелен водород", а когато се използват изкопаеми горива, той е известен като "син водород".

Предимствата на използването на природен водород са, че за производството му не е необходим източник на енергия, а подземните резервоари могат да съхраняват газа до момента, в който той е необходим.

"Не трябва да се притесняваме за съхранението, което е нещо, което се прави със синия или зеления водород - трябва да се произвежда, когато електроенергията е евтина, а след това трябва да се съхранява някъде", обяснява Елис. При природния водород "можете просто да отворите вентил по всяко време и да го затворите, когато имате нужда от него".

Големият въпрос, който остава, е къде точно се намира целият този водород, което ще повлияе на това дали той е достъпен. Елис и колегите му правят стъпки към стесняване на геоложките критерии, необходими за образуване на подземни натрупвания, и резултатите за САЩ могат да бъдат публикувани в началото на следващата година, добавя Елис.

Справка: Geoffrey S. Ellis, Sarah E. Gelman ,Model predictions of global geologic hydrogen resources. Sci. Adv. 10, eado0955(2024). DOI: https://doi.org/10.1126/sciadv.ado0955 

Източник: Just a fraction of the hydrogen hidden beneath Earth's surface could power Earth for 200 years, scientists find, Sascha Pare, Live Science.

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !