Две мегацунамита в Гренландия - затворените вълни, които разтърсиха света

Ваня Милева Последна промяна на 06 юни 2025 в 00:00 4928 0

Снимка от спътника Copernicus Sentinel-2 на фиорда Диксън в Източна Гренландия.

Кредит Thomas Monahan

Снимка от спътника Copernicus Sentinel-2 на фиорда Диксън в Източна Гренландия.

През септември 2023 г. е наблюдаван странен глобален сеизмичен сигнал, който се появява на всеки 90 секунди в продължение на девет дни, а след това се повтаря месец по-късно.

Почти година по-късно две научни изследвания предлагат, че причината за тези сеизмични аномалии са две мегацунамита, предизвикани в отдалечен фиорд в Източна Гренландия от две големи свлачища, настъпили в резултат на разтопяването на неназован ледник.

Смята се, че вълните са останали затворени във фиордната система, образувайки стоящи вълни, наречени сейши (seiches), които са се движели напред-назад, причинявайки загадъчните сигнали.

Сейшата (червената линия) е сумата от двете разпространяващи се в противоположни направления вълни (зелена и синя линии). Кредит: Wikimedia Commons

Досега обаче не са наблюдавани на живо такива сейши, които да потвърдят хипотезата. Дори датски военен кораб, който посещява фиорда три дни след първото сеизмично събитие, не забелязва вълната, разтърсила Земята.

В ново проучване изследователи от Оксфорд са използвали новаторски техники за анализ, за да интерпретират данните от сателитната алтиметрия. Тя измерва височината на земната повърхност (включително океана), като записва колко време е нужно на радарния импулс да измине разстоянието от сателита до повърхността и обратно. Работата е публикувана в Nature Communications.

Досега конвенционалните сателитни алтиметри не можеха да засекат доказателства за съществуването на тези стоящи вълни поради дългите интервали между наблюденията и факта, че алтиметрите вземат данни директно под космическия кораб, създавайки едномерни профили по морската повърхност. Това ги прави неспособни да изобразят разликите във височината на водата, необходими да се забележат вълните.

В това проучване са използвани данни, заснети от новия спътник Surface Water Ocean Topography (SWOT), изстрелян през декември 2022 г., за да се картографира височината на водата на 90% от повърхността на Земята.

В основата на SWOT е най-модерният инструмент Ka-band Radar Interferometer (KaRIn), който използва две антени, монтирани на 10-метрова греда от двете страни на спътника. Тези две антени работят заедно, за да триангулират обратните сигнали, които се отразяват от радарния импулс, което им позволява да измерват нивата на океанската и повърхностната вода с безпрецедентна точност (с резолюция до 2,5 метра) по протежение на 50 километра.

Спътникова снимка на фиорда Диксън (Dickson Fjord) в Източна Гренландия, направена от Copernicus Sentinel-2, с наложени върху нея измервания на височината на морската повърхност, наблюдавани от спътника SWOT на земетресението на 11 октомври. Кредит: Thomas Monahan.

Използвайки данни от KaRIn, изследователите изготвят карти на височината на фиорда в Гренландия в различни моменти след двете цунамита. Те показват ясни наклони през канала с разлики във височината до два метра. Важно е, че наклоните на тези карти са в противоположни посоки, което показва, че водата се е движила напред и назад през канала.

За да докажат теорията си, изследователите свързват тези наблюдения с малки движения на земната кора, измерени на хиляди километри разстояние. Тази връзка им позволява да възстановят характеристиките на вълната, дори за периоди, които спътникът не е наблюдавал. Изследователите също така вземат предвид метеорологичните и приливно-отливните условия, за да потвърдят, че наблюденията не са могли да бъдат причинени от ветрове или приливи.

"Климатичните промени водят до нови, невиждани досега екстремни явления. Тези екстремни явления се променят най-бързо в отдалечени райони, като Арктика, където възможността ни да ги измерваме с физически сензори е ограничена. Това проучване показва как можем да използваме следващото поколение технологии за наблюдение на Земята от спътник, за да изучаваме тези процеси", обяснява водещият автор Томас Монахан (Thomas Monahan) от Катедрата по инженерни науки в Оксфордския университет.

"SWOT променя правилата на играта за изучаване на океанските процеси в региони като фиордите, които предишните сателити не успяваха да наблюдават."

Справка: Observations of the seiche that shook the world, Nature Communications (2025). DOI: 10.1038/s41467-025-59851-7. www.nature.com/articles/s41467-025-59851-7

Източник: Greenland's mega tsunamis: First direct observation of the trapped waves that shook the world, University of Oxford

    Най-важното
    Всички новини