Правителството на Финландия обмисля забрана на изгарянето на въглища за производство на енергия до 2030 г., съобщи NewScientist.
"По принцип, въглищата ще изчезнат от финландския пазар", за Петер Лунд (Peter Lund), учен от Университета Аалто (Aalto University) и председател на енергийната програма на Консултативния съвет на Европейските научни академии.
Основите на забраната вече са положени. Използването на въглища намалява с постоянна тенденция във Финландия от 2011 г. насам, а страната сериозно инвестира във възобновяеми енергийни източници.
Скандинавските цени на енергоносителите, с изключение на въглищата, падат от 2010 г. В резултат на тези промени, въглищните централи в момента са консервирани и затворени в цяла Финландия, като въглищата осигуряват само 8$ от енергията в страната.
Радикална стъпка
Независимо от благоприятните обстоятелства, стъпката все пак ще е радикална, ако Финландия стане първата страна, внесла в закон, забраняващ въглищата. Това я поставя пред всички други страни.
Няколко държави - включително Великобритания, Австрия и Холандия - са обявили планове за постепенно отстраняване на въглищата като енергоносител в рамките на 10 или 15 години. Министър-председател на Франция обяви миналата седмица, че страната ще затвори всички свои въглищни централи до 2023 г.
Канада, например, обяви в понеделник, че ще преустанови използването на въглища до 2030 г. Но нейната пътна карта позволява на провинциите употребата на въглища след тази дата, при условие че намаляват емисиите с улавяне и съхранение на въглерода.
Очаква се Финландия да направи официално изявление за намерението си днес, 24 ноември. Стратегията за енергетиката и климата се очаква да бъде представена във финландския парламент за одобрение през март.
"Тези действия са важни предшественици за прилагане на последните положителни сигнали в използването на въглищата", коментира Лунд, позовавайки се на стагнацията на потреблението на въглища в Китай и неговия план за намаляване на дела на горивото в енергийния микс. "Колкото повече страни се присъединят към клуба на поетапно спиращите употребата на въглищата, толкова по-добре за климата, тъй като това ще принуди другите да ги последват".






















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21929
1
24.11 2016 в 14:50
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи
Niko Kolev
"Ад" на Данте описва удар на астероид 500 години преди съвременната наука