Озоновият слой миналата година е намалял, но се възстановява в дългосрочен план

Ваня Милева Последна промяна на 19 септември 2024 в 00:00 2428 0

Озоновата дупка над Антрактида

Кредит Wikimedia Commons

Озоновата дупка над Антрактида

Въпреки спада, причинен от голямо вулканично изригване, озоновият слой все пак се възстановява в дълготрайна перспектива, сочи годишен доклад на световната организация.

Световната метеорологична организация (СМО) към ООН публикува своя бюлетин "Озон и ултравиолетови лъчи", в който се констатира, че озоновият слой продължава тенденцията за възстановяване в пълна степен между 2040 и 2060 г.

В бюлетина се констатира, че нивата на хлор и бром в тропосферата продължават да намаляват, което предполага, че озоноразрушаващите вещества намаляват.

Тези вещества (хлорофлуоровъглеводороди или CFC), които бяха забранени с Монреалския протокол от 1987 г., имат и затоплящ ефект, което означава, че намаляването им е благоприятно и за изменението на климата.

"Озоновият слой, който някога бе в тежко състояние, е на път да се възстанови", посочва генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

"Във време, когато многостранните отношения са подложени на сериозно напрежение, Монреалският протокол за подпомагане на опазването на озоновия слой се откроява като ярък символ на надеждата."

Озоновият слой се колебае ежегодно, като дупката над Антарктида достига най-големия си обхват през септември и октомври всяка година.

През 2023 г. дупката бе необичайно голяма и дълготрайна, с начало през август и продължителност до декември.

Въпреки че изследователите на атмосферата все още проучват дупката, бюлетинът предполага, че голяма роля е изиграло изригването на вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай през януари 2022 г.

Тази колосална експлозия е изхвърлила в атмосферата огромно количество водни пари, които са изчерпали озона в горните слоеве на стратосферата и са имали охлаждащ ефект, който също намалява озона.

В бюлетина на СМО се казва, че макар това откритие да подчертава, че "има сравнително редки атмосферни събития, които могат да окажат значително въздействие върху озоновата дупка в Антарктика", резултатите все пак "не оспорват" техните заключения, че слоят се възстановява в дългосрочен план.

В бюлетина се посочва също така, че през 2023 г. нивата на озона са били по-високи от обичайните в средните ширини на Южното полукълбо.

Карта на нивата на озона по светаОтклонение на средногодишния общ озонов стълб за 2023 г., в единици на Добсън (DU), в сравнение с климатологията за периода 2003-2021 г. Резултатите са от повторния анализ на Службата за мониторинг на атмосферата "Коперник" (Copernicus Atmosphere Monitoring Service Reanalysis). Кредит: WMO

През последните няколко години озонът в този регион бе изчерпан, което отчасти се дължи на пожарите в горските масиви през австралийското лято 2019-20, които изпращат голямо количество дим в атмосферата. Димът е предизвикал атмосферни реакции, които според изследователите са изчерпали озоновия слой.

Но високите нива през 2023 г. предполагат, че изтъняването е към своя край.

Въз основа на настоящата политика СМО очаква озоновият слой да се върне към нивата от 1980 г. до 2066 г. над Антарктида, до 2045 г. над Арктика и до 2040 г. за останалата част от света.

"Сега е време да отидем по-далеч", коментира Гутериш, подчертавайки значението на Споразумението от Кигали - изменение от 2016 г. на Монреалския протокол, което има за цел да намали количеството на флуоровъглеводородите, които затоплят климата, както и разрушават озона.

"Ако бъде напълно ратифицирано и приложено, изменението от Кигали може да помогне да се избегне глобално затопляне с до 0,5 градуса по Целзий до края на този век", смята Гутериш.

В бюлетина се подчертава, че е важно да продължи наблюдението на озона и веществата, които го разрушават, за да могат учените да разберат какво го застрашава и какво му помага.

Източник: Ozone layer improving long-term, but dipped last year, Сosmos magazine

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !