Фосили разкриват най-древната известна еволюционна "надпревара във въоръжаването"

Ваня Милева Последна промяна на 07 януари 2025 в 00:00 900 0

Примери за черупки на Lapworthella fasciculata

Кредит R. Bicknell, et al (2025) Current Biology

Примери за черупки на Lapworthella fasciculata (под сканиращ електронен микроскоп) от формацията Мърнмерна, Флиндърс Рейндж, Южна Австралия, показващи дупки, направени от хищник. Мащабните линии представляват 200 микрометра.

Проучване представя най-стария известен пример във фосилните записи за еволюционна надпревара във въоръжаването. Тези 517-милионни взаимодействия между хищник и плячка са се случили в океана, покриващ днешна Южна Австралия, между малко черупчесто животно, далечно свързано с брахиоподите (коремоногите), и неизвестно морско животно, способно да пробива черупката му.

Описано в списание Current Biology, проучването, ръководено от изследователи от Американския природонаучен музей, предоставя първия доказан запис на еволюционна надпревара във въоръжаването през камбрия.

"Взаимоотношенията хищник-жертва често се изтъкват като основен двигател на камбрийската експлозия, особено по отношение на бързото нарастване на разнообразието и изобилието на биоминерализиращите организми по това време. И все пак, има малко емпирични доказателства, показващи, че плячката директно е реагирала на хищника и обратно", коментира Ръсел Бикнел (Russel Bicknell), постдокторант в отдела по палеонтология на музея и водещ автор на изследването.

Еволюционната надпревара във въоръжаването е процес, при който хищниците и плячката непрекъснато се адаптират и еволюират като реакция един на друг. Тази динамика често се описва като надпревара във въоръжаването, тъй като подобрените способности на един вид водят до подобряване на способностите на другия вид в отговор.

Бикнел и колегите му от Университета на Нова Англия и Университета Маккуори - и двата в Австралия - изследват голяма извадка от фосилизирани черупки на раннокамбрийски вид томотид, Lapworthella fasciculata, от Южна Австралия.

Повече от 200 от тези изключително малки екземпляри, вариращи по размер от малко по-големи от песъчинка до по-малки от ябълково зърно, имат дупки, които вероятно са били направени от хищник, който пробива дупки - най-вероятно вид мекотело или червей.

Изследователите анализират тези екземпляри във връзка с геоложката им възраст, като установяват увеличаване на дебелината на стените на черупките, което съвпада с увеличаване на броя на перфорираните черупки за кратко време. Това навежда на мисълта, че е имало микроеволюционна надпревара във въоръжаването, като L. fasciculata е намирал начин да укрепи черупката си срещу хищници, а хищникът, от своя страна, е инвестирал в способността да пробива жертвата си въпреки все по-дебелата ѝ броня.

"Този изключително важен еволюционен запис за първи път показва, че хищничеството е изиграло ключова роля в разпространението на ранните животински екосистеми и показва бързата скорост, с която са възникнали такива фенотипни модификации по време на камбрийската експлозия", посочва Бикнел.

Справка: Adaptive responses in Cambrian predator and prey highlight the arms race during the rise of animals, Current Biology (2025). DOI: 10.1016/j.cub.2024.12.007. www.cell.com/current-biology/f … 0960-9822(24)01647-6

Източник: Fossil study reveals oldest-known evolutionary 'arms race', American Museum of Natural History

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !