Проучване представя най-стария известен пример във фосилните записи за еволюционна надпревара във въоръжаването. Тези 517-милионни взаимодействия между хищник и плячка са се случили в океана, покриващ днешна Южна Австралия, между малко черупчесто животно, далечно свързано с брахиоподите (коремоногите), и неизвестно морско животно, способно да пробива черупката му.
Описано в списание Current Biology, проучването, ръководено от изследователи от Американския природонаучен музей, предоставя първия доказан запис на еволюционна надпревара във въоръжаването през камбрия.
"Взаимоотношенията хищник-жертва често се изтъкват като основен двигател на камбрийската експлозия, особено по отношение на бързото нарастване на разнообразието и изобилието на биоминерализиращите организми по това време. И все пак, има малко емпирични доказателства, показващи, че плячката директно е реагирала на хищника и обратно", коментира Ръсел Бикнел (Russel Bicknell), постдокторант в отдела по палеонтология на музея и водещ автор на изследването.
Еволюционната надпревара във въоръжаването е процес, при който хищниците и плячката непрекъснато се адаптират и еволюират като реакция един на друг. Тази динамика често се описва като надпревара във въоръжаването, тъй като подобрените способности на един вид водят до подобряване на способностите на другия вид в отговор.
Бикнел и колегите му от Университета на Нова Англия и Университета Маккуори - и двата в Австралия - изследват голяма извадка от фосилизирани черупки на раннокамбрийски вид томотид, Lapworthella fasciculata, от Южна Австралия.
Повече от 200 от тези изключително малки екземпляри, вариращи по размер от малко по-големи от песъчинка до по-малки от ябълково зърно, имат дупки, които вероятно са били направени от хищник, който пробива дупки - най-вероятно вид мекотело или червей.
Изследователите анализират тези екземпляри във връзка с геоложката им възраст, като установяват увеличаване на дебелината на стените на черупките, което съвпада с увеличаване на броя на перфорираните черупки за кратко време. Това навежда на мисълта, че е имало микроеволюционна надпревара във въоръжаването, като L. fasciculata е намирал начин да укрепи черупката си срещу хищници, а хищникът, от своя страна, е инвестирал в способността да пробива жертвата си въпреки все по-дебелата ѝ броня.
"Този изключително важен еволюционен запис за първи път показва, че хищничеството е изиграло ключова роля в разпространението на ранните животински екосистеми и показва бързата скорост, с която са възникнали такива фенотипни модификации по време на камбрийската експлозия", посочва Бикнел.
Справка: Adaptive responses in Cambrian predator and prey highlight the arms race during the rise of animals, Current Biology (2025). DOI: 10.1016/j.cub.2024.12.007. www.cell.com/current-biology/f … 0960-9822(24)01647-6
Източник: Fossil study reveals oldest-known evolutionary 'arms race', American Museum of Natural History
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари