Това е забележително откритие от дълбините на Тихия океан: хищно ракообразно, обитаващо падината Атакама, над 8000 метра под повърхността. Учени са идентифицирали новия вид, Dulcibella camanchaca като първия голям, активен хищник от този вид, открит в един от най-дълбоките райони на океана.
Заради непрогледната тъмнина и огромно налягане хадалната зона на океана изглежда необитаема, но всъщност е местообитание за десетки уникални организми. Всеки вид, открит там, добавя решаваща част от пъзела за това как животът се е развил и дори процъфтява в една от най-екстремните среди на Земята.
Карта на падината Атакама | Водните зони на океана |
Ново проучване, публикувано в Systematics and Biodiversity, описва един от тези видове - наскоро наречения Dulcibella camanchaca. Това ракообразно е първият голям, активен хищен амфипод от тези екстремни дълбочини. Видът е открит от учени от Океанографския институт Уудс Хоул (WHOI - Woods Hole Oceanographic Institution) и Instituto Milenio de Oceanografía (IMO) от Universidad de Concepción, Чили.
"Dulcibella camanchaca е бързо плуващ хищник, който нарекохме на "тъмнината" на езиците на народите от региона на Андите, за да отбележим, че произхожда от дълбокия, тъмен океан", обяснява д-р Йохана Уестън (Johanna Weston), съавтор на изследването от WHOI.
С дължина от почти 4 сантиметра, това ракообразно използва специализирани издатъци като на граблива птица, за да хване като плячка по-малки видове амфиподи в ограниченото от храна царство на падината Атакама. Падината се простира по протежение на източния Южен Тихи океан, достигайки дълбочина над 8000 метра край бреговете на северно Чили.
Разположен под богати на хранителни вещества и продуктивни повърхностни води и географски отдалечен от други хадални среди, падината Атакама е местообитание на отличителна общност от местни видове.
"Най-вълнуващо е, че данните за ДНК и морфологията сочат, че този вид е и нов род, подчертавайки падината Атакама като ендемична гореща точка", продължава Уестън.
Това забележително откритие е част от експедицията "Интегрирана система за наблюдение на дълбоки океани" (IDOOS - Integrated Deep-Ocean Observing System) през 2023 г., ръководена от учени от IMO. Четири екземпляра от Dulcibella camanchaca са събрани на дълбочина от 7902 метра с помощта на спускаем апарат, оборудван с капани със стръв. След като се издигат безопасно на палубата на кораба, амфиподите са замразени и след това подложени на подробен морфологичен и генетичен анализ в Universidad de Concepción.
"Проучването потвърждава, че Dulcibella camanchaca като нов вид...Това откритие подчертава значението на продължаващото изследване на дълбокия океан, особено в предния двор на Чили", заявява д-р Каролина Гонзалес (Carolina González), съавтор от IMO, отговарящ за събирането на проби и ДНК анализа. "Очакват се още открития, докато продължаваме да изучаваме падината Атакама."
С напредването на изследователската технология учените очакват да открият повече видове, всеки от които предлага прозрения за еволюционния натиск и адаптации, уникални за дълбокия океан. Резултатите от това проучване ще допринесат за по-широки усилия за изучаване на дълбоководните екосистеми и защитата им от възникващи заплахи, като замърсяване и изменение на климата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари