Диетата с високо съдържание на мазнини и гладуването могат да помогнат за предотвратяване или обрат на развитието на сърдечна недостатъчност свързана с метаболитни нарушения, показва ново проучване.
Кетогенната диета е диета с високо съдържание на мазнини, умерено съдържание на протеини и ниско съдържание на въглехидрати, се използва за лечение на епилепсия при деца, но напоследък стана популярна и като средство за корекция на теглото.
Привържениците на кето диетата консумират предимно храни като авокадо, риба с високо съдържание на мазнини, масла, яйца, мазни млечни продукти.
Учени от медицинските факултети във Вашингтонския университет и Университета в Сейнт Луис анализират експерименти върху лабораторни мишки и установяват, че кето диетата напълно предотвратява сърдечната недостатъчност. Тя възниква при заболявания, които са свързани с метаболитни нарушения, като диабет. Резултатите от работата са представени в списание Nature Metabolism.
Протеиновият комплекс MPC (mitochondrial pyruvate carrier - митохондриален преносител на пируват) доставя до митохондриите на клетките пируват, сол на пирогроздената киселина, която е краен продукт на метаболизма на глюкозата. Комплексът работи, за да гарантира, че сърцето получава достатъчно метаболитна енергия и поддържа сърдечния ритъм.
Учените са установили, че при хора и мишки експресията на MPC при сърдечна недостатъчност е намалена. Ако при мишките липсва експресия на протеиновия комплекс, но са хранени с кето диета с достатъчно въглехидрати, за да ограничат кетозата, се наблюдава подобрение при сърдечната дейност.
„Този вид сърдечна недостатъчност може да бъде предотвратен или дори обърнат, като се осигури кетогенна диета с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на въглехидрати. Интересното е, че 24-часовото гладуване при мишки, което също е „кетогенно“ осигури и значителни подобрения в ремоделирането на сърцето“, заявява ръководителят на изследването Кайл МакКомис (Kyle S. McCommis), доцент по биохимия и молекулярна биология в Университета в Сейнт Луис.
Гладуването също подобрява сърдечната функция, както и кетогенната диета - то увеличава зависимостта на сърцето от окисляването на мастните киселини и намалява кетолитичния поток. Гладуването в продължение на 24 часа понижава нивата на кръвната глюкоза и значително увеличава плазмените концентрации на мастни киселини и кетонни тела.
"По този начин тези проучвания предполагат, че консумацията на диети с по-високо съдържание на мазнини и по-ниски въглехидрати може да бъде хранителна терапевтична намеса за лечение на сърдечна недостатъчност", коментира МакКомис.
Справка: Kyle S. McCommis et al, Nutritional modulation of heart failure in mitochondrial pyruvate carrier–deficient mice, Nature Metabolism (2020). DOI: 10.1038/s42255-020-00296-1
Източник: High fat or 'ketogenic' diets could prevent, reverse heart failure, Maggie Rotermund, Saint Louis University
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари