Най-високо разположеното засега живо растение е открито на рекордните 6 150 метра над морското равнище на планината Шукуле II, Индия, съобщава NewScientist.
Пълният текст на доклада е публикуван в списание Microbial Ecology.
Шест вида растения-възглавници* са открити прилепени към чакълестия югозападен склон на участък, не по-голям от футболно игрище на планината Шукуле II (Shukule II) в района Ладакх, Индия. Това е рекорд за висши растения, защото водорасли и мъхове могат да растат още по-високо, защото са по-толерантни към суша и студ.
*Растения - възглавници или растения с компактна форма растителни организми, която се характеризира с множество бавнорастящи къси разклонения, чиито върхове образуват единна повърхност. Този тип растителност се среща в екстремни условия на резки промени на температурата и силни ветрове, типични за алпийски, субалпийски, арктически или субарктически райони по целия свят. Забавеният растеж, ограничената височина са адаптация към суровите условия и бедната на хранителни вещества среда.
Студ. Всяка стъпка е като с оловни ботуши, всички чувстват гадене и умора от разредения въздух - това разказва екипът, ръководен от Иржи Долезал (Jiri Dolezal) от Института по ботаника към Чешката академия на науките в Průhonice, докато се опитват да разберат как растенията реагират на промените в климат. Те стигат до място в отдалечена част на планината Шукуле II, Индия, на пет дена преход от най-близкия път.
Снимка: Иржи Долезал (Jiri Dolezal)
"Можеше да си позволим само няколко часа работа на ден", разказва Роуи Ейджъл (Roey Angel), член на екипа от Университета на Виена.
В тази негостоприемна среда, екипът открива шест вида растения-възглавници на най-високата надморска височина - единственият жив пример на висши растения, намирани някога. Видовете са Draba alshehbazii , Draba altaica , Ladakiella klimesii , Poa attenuata , Saussurea gnaphalodes и Waldheimia tridactylites.
Roey Angel et al., (2016) Microbial Ecology.
Най-високият живот
Това е рекорд за висши растения, защото водорасли и мъхове могат да растат още по-високо, защото са по-толерантни към суша и студ. Но това също е причина за тревога.
Тези зелени възглавници са добре адаптирани към суровите условия. Всяко растение е с листа с размерите приблизително на монета, събрани в розетка - адаптирана форма за задържане на по-топъл въздух. Екипът също така идентифицира с високо съдържаните на захари - биологичен "антифриз" в системите на растението. Корените са също много малки. Долезал обаче успява да преброи 20 пръстена на растежа в корена от 1 мм, което означава, растението е живяло там в продължение на две десетилетия.
Тези растения вероятно са пораснали от семена, които са се вкоренили, след като ледникът се е оттеглил. Това показва как изменението на климата повторно оформя Хималаите. Долезал коментира, че средната температура по време на краткия вегетативен период на това място се е повишила с около 6° C през последното десетилетие. Той смята, че тази тенденция ще продължи, ледниците ще се оттеглят все по-високо, а заедно с тях растенията ще се издигат още по-високо в бъдеще. Растенията се нуждаят от най-малко 40 дни незамръзнала почва в годината, за да растат, добавя той - нещо, което е нечувано в Хималаите преди няколко десетилетия.
Като част от проекта GLORIA-Himalaya се установи, че алпийските растения в тибетски Китай се движат нагоре с 0.06 метра на година, докато долната им граница на разпространение ги изпреварва с 6 метра годишно. Страхът е, че повишаването на температурите ще стимулира издигането на пояса на дърветата прекалено, притискайки алпийските растения.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари