Някои гущери използват своеобразен "акваланг", за да оцелеят под вода

Въздушната жилетка помага на гущерите, които се гмуркат, да останат под водата по-дълго време

Ваня Милева Последна промяна на 19 септември 2024 в 00:00 2347 0

Някои гущери могат да останат под вода по-дълго време, като издухват и след това вдишват отново мехурчета въздух.

Кредит Скрийншот от видео в статията

Някои гущери могат да останат под вода по-дълго време, като издухват и след това вдишват отново мехурчета въздух.

Някои гущери се гмуркат в потоците, за да се спасят от хищници, а специална техника за дишане с мехурчета им позволява да останат под водата до 18 минути.

Сега експерименти потвърждават това поведение.

По време на теренна работа в Коста Рика през 2015 г. Линдзи Свирк (Lindsey Swierk) от университета в Бингхамтън, щата Ню Йорк, забелязва, че някои гущери (Anolis aquaticus) се гмуркат в потоците при приближаването на хора и остават под водата за дълги периоди от време. Когато екипът ѝ заснема гущерите под вода, забелязва, че те изпускат големи мехури от ноздрите си, които остават прикрепени към главите им, и след това ги вдишват отново.

През 2018 г. Свирк написа кратка статия, в която описа поведението. През 2021 г. тя и колегите ѝ съобщават, че поне 18 вида гущери от вида Анлис издишват отново мехурчетата, докато са под вода, и че могат да останат под водата до 18 минути.

Всички тези видове имат водоотблъскваща кожа, която остава покрита с тънък слой въздух, когато са под вода, което им придава сребрист вид. Това е и причината по-големите мехурчета, които издухват, да остават прикрепени.

Сега Свирк е направила допълнително проучване, при което е нанесла с четка за рисуване върху главите на новоуловените гущери овлажнител, т. нар. емолиент, за да спре временно отблъскването на водата от кожата.

Тези гущери са успявали да изпускат само малки мехурчета. „Те можеха да дишат по малко, защото по очевидни причини не нанасях омекотителя върху ноздрите“, разказва Свирк.

След това гущерите са поставени в прозрачен пластмасов резервоар, пълен с вода, за да се види колко дълго могат да останат под вода, преди да бъдат освободени. Боядисаните с обикновена вода остават под водата средно с 32% по-дълго, отколкото гущерите, боядисани с емолиента.

Свирк смята, че простото повторно вдишване на същия въздух позволява на гущерите да получат повече кислород от него. Освен това, тъй като издутият мехур се съединява с тънкия слой свеж въздух върху кожата на гущера, в мехура навлиза повече кислород. С други думи, тънкият слой въздух върху кожата може да действа като акваланг.

Нещо повече, възможно е големият мехур да действа и като хриле, позволявайки на въглеродния диоксид да се разтвори във водата, а на кислорода да проникне вътре. Известно е, че много насекоми, паяци и растения могат да оцелеят под водата благодарение на слоеве въздух, които действат като хриле.

Звездоносата къртица и водната земеровка (Neomys fodiens) също изпускат и вдишват мехурчета под водата, но се смята, че те правят това като начин да усещат миризми, докато са потопени.

Справка: Novel rebreathing adaptation extends dive time in a semi-aquatic lizard; Lindsey Swierk; Published:18 September 2024; Biology Letters DOI: https://doi.org/10.1098/rsbl.2024.0371 

Източник: Air jacket helps 'scuba-diving' lizards stay underwater for longer,  New Scientist

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !