Октоподите са още по-интелигентни, отколкото си мислехме. Въпреки че обикновено са самотни животни, те могат да работят в екип с риби, за да намерят плячка и разпознават кои членове на екипа не помагат и ги удрят.
Това е заключението от изследване на "ловните дружинки", които се състоят от един октопод и няколко вида риби. Рибите разузнават потенциалната плячка и след това призовават октопода да я изтласка от цепнатините, които не могат да достигнат.
Нещо повече, октоподът понягога удря рибите, които просто се мотаят около рибния пасаж с надеждата да уловят нещо, а не помагат активно за намирането на плячка.
"Те разбират, че тези риби ги използват", обяснява Едуардо Сампайо (Eduardo Sampaio) от Института за поведение на животните "Макс Планк" в Германия.
Големите сини октоподи (Octopus cyanea) са разпространени в Индо-Тихоокеанския регион, като се срещат навсякъде от Червено море до Хаваите. Те ловуват, като се увиват около всякакви тела, например камъни, образувайки торбичка с мембраната между пипалата си, в която се улавят малки животни - метод, наречен "хвърляне на мрежа".
Ловните групи, които се състоят от един октопод и няколко риби, обикновено смесица от различни видове, са описани за първи път през 90-те години на ХХ век, разказва Сампайо, но се е предполагало, че рибите просто следват октопода, за да се опитат да грабнат всяка плячка, която се измъква от лапите му.
По време на 120 часа гмуркане в Червено море Сампайо записва 13 от тези съвместни ловувания с двойна камера. След това екипът му записва ръчно триизмерните движения на членовете на групата в записите, за да могат да бъдат статистически анализирани.
"Не само рибите следват октопода, но и октоподът определено следва рибите", разказва Сампайо. "Ако една риба се движи праволинейно и бързо към едно място, това е силен сигнал за всички в групата, че там има нещо интересно."
Ако това движение бъде пренебрегнато от октопода, тогава рибата плува напред-назад.
"Те ще се движат между мястото и октопода, опитвайки се да привлекат вниманието му", посочва Сампайо.
Начинът на поведение на октоподите е различен и при рибните пасажи. Когато един октопод ловува сам, той прави много бързи кратки "хвърляния на мрежа" в бърза последователност. Когато е с екип риби, той прави по-малко "хвърляния на мрежи", но те са по-продължителни, понякога за повече от минута.
Изследователите установяват, че шест вида риби е най-вероятно да участват в ловните дружинки. От тях сините риби Parupeneus cyclostomus са най-добрите ловни партньори, които активно търсят плячка и водят октопода до нея. Най-малко вероятно да намерят плячка са черните групери (Epinephelus fasciatus).
Рибите, които найй-често са използвачи, са Epinephelus fasciatus. Кредит: Wikimedia Commons
Изглежда октоподите осъзнават това. Те са наблюдавани да удрят сините риби само три пъти, докато при черните групери този брой е 27.
"Трябва да има поне разпознаване на ниво вид: "Добре, този вид е добър за лов", обяснява Сампайо.
Не е ясно дали октоподите могат да запомнят отделни риби, които преди това са били полезни или използвачи. Трудно е да се изследва този аспект, защото е почти невъзможно да се различат отделните октоподи, освен ако нямат някакъв очевиден белег, например липсващо пипало, разказва Сампайо.
"Ще кажа само, че октоподите са териториални. Някои от тези риби също са териториални. Така че има голяма вероятност тези взаимодействия да се случват с едни и същи индивиди с течение на времето", уточнява изследователят.
Справка: Sampaio, E., Sridhar, V.H., Francisco, F.A. et al. Multidimensional social influence drives leadership and composition-dependent success in octopus–fish hunting groups. Nat Ecol Evol (2024). https://doi.org/10.1038/s41559-024-02525-2
Източник: Octopuses and fish hunt as a team to catch more prey, New Scientist
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари