Открити са морски охлюви, които ловуват на "глутници" (видео)

Ваня Милева Последна промяна на 18 юли 2024 в 10:47 1195 0

Морските охлюви атакуват заедно жертвата си кафява актиния.

Кредит Kate Otter

Морските охлюви атакуват заедно жертвата си кафява актиния.

Ловът на групи изглежда сложно социално поведение, но то не се ограничава само до големите хищници като вълците. Обикновени морски охлюви се обединяват, за да нападнат групово отровните си жертви - актиниите.

Бавното убийство под вълните се оказва изненадващо социално: един вид морски охлюв напада жертвата си актиния в екип. Откритието показва, че сътрудничеството между хищниците не се ограничава само до по-сложни хищници като вълци и лъвове.

"[Изследването е] хубава демонстрация, че едни и същи форми на кооперативно поведение са еволюирали като начин за решаване на предизвикателствата на живота при много различни организми и екологични условия", разказва Майкъл Кант (Michael Cant) от Университета в Ексетър, Великобритания, който не е участвал в изследването на колективния лов

Призрачно бяла и украсена с грива от подобни на рога израстъци, Berghia stephanieae е морски охлюв от рода Голохрили, обитаващ Атлантическия океан и Средиземно море. Той е и капризен консуматор, хранещ се само с кафяви морски актинии (Exaiptasia diaphana). Кейт Отър (Kate Otter) и нейните колеги от Масачузетския университет в Амхърст изучават биологията и поведението на тези придирчиви обитатели и забелязват, че те се хранят на групи от по няколко охлюва.

Две Berghia изяждат aiptasia - род симбиотична актиния.

За да установят дали това е целенасочено ловуване на групи или просто случайност, изследователите провеждат експерименти с храненето. Когато поставят морските охлюви в аквариум с две актинии, охлювите не се разделят на еднакви по големина отряди, за да нападнат и двете, както бихте очаквали, ако групирането е напълно случайно. Дори в аквариум със съотношение 1:1 на охлюви и актинии, където всеки хищник би могъл да има своя собствена плячка, охлювите предпочитат да се обединят срещу определени актинии.

Наблюдаваното поведение показва, че охлювите действат съгласувано. Освен това групирането не съвпада с прогнозите на математически модел, който предполага, че всички охлюви атакуват самостоятелно. Ловните групи често са малки - обикновено около три охлюва, но понякога наброяват шест или повече - но са по-големи от очакваното по случайност.

"Глутница" от 8 морски охлюва нападат заедно актиния. Кредит: Kate Otter et al; https://doi.org/10.1101/2024.07.01.600874 

Тази стратегия на сътрудничество може да помогне на охлювите да се справят с опасната си плячка. Кафявите актинии са въоръжени с отровни пипала от всички страни, но при нападение те ги размахват в една посока, обяснява Отър. За морските охлюви засадата на плячката от няколко ъгъла по този начин „помага да се намали тежестта на нараняването на отделния индивид“, добавя Отър.

При допълнителни експерименти хищниците не изглежда да следват следите от слузта на други охлюви до плячката си, нито пък да се отнасят към единичен охлюв, атакуващ близка актиния, като към звънец за вечеря. Освен това охлювите не предпочитат ранени актинии. Затова засега не е ясно как морските охлюви се координират или избират целите си.

Талия Борофски (Talia Borofsky) от Принстънския университет се интересува от въпросите, които повдига изследването, като например дали това групово ловно поведение се среща и в дивата природа и колко възможности имат животните обикновено да се събират заедно и да се хранят заедно.

Справка: Social predation by a nudibranch mollusc; Kate Otter, Saida Gomidova, Paul S. Katz; doi: https://doi.org/10.1101/2024.07.01.600874 

Източник: Sea slugs discovered working together to hunt in packs, New Scientist

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !