Малко разработки са разтърсили така света на биотехнологиите или са предизвикали сензации, както откриването на системите CRISPR-Cas, пробив в редактирането на гени, получил признание през 2020 г. с Нобелова награда.
Но тези системи, които се срещат естествено в бактериите, са ограничени, защото могат да направят само малки промени в гените. През последните години учените откриха различна система в бактериите, която може да доведе до още по-мощни методи за редактиране на гени, като се има предвид уникалната й способност да вмъква гени или цели участъци от ДНК в генома.
Ново изследване от Тексаския университет в Остин драстично разширява броя на естествено срещащите се версии на тази система, давайки на изследователите множество потенциални нови инструменти за мащабно редактиране на гени.
Други учени вече са идентифицирали клъстери от гени, използвайки CRISPR, за да се вмъкнат на различни места в генома на организма, наречени CRISPR-асоциирани транспозони (CAST). По-ранна работа показва, че те могат да се използват за добавяне на цял ген или голяма ДНК последователност към генома, поне за бактерии.
Сега екип, ръководен от Иля Финкелщайн (Ilya Finkelstein) и Клаус Уилке (Claus Wilke) от Тексаския университет в Остин, разширяват броя на вероятните CAST от около дузина до почти 1500. Те публикуват резултатите си в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
„С CAST потенциално бихме могли да вмъкнем много гени, наречени „генни касети“, кодиращи множество сложни функции“, разказва Финкелщайн, доцент по молекулярна биология, който замисля и ръководи изследването.
Наред с други неща, това отваря възможността за лечение на сложни заболявания, свързани с повече от един ген.
Изследователят на CRISPR и лауреат на Нобелова награда Дженифър Даудна (Jennifer A. Doudna) прогнозирапред Genetic Engineering and Biotechnology News, че CAST ще бъдат критичен елемент в разширяването на инструментариума на генните инженери, което ще направи възможно въвеждането на „всяка промяна, на всяко генетично място, във всеки организъм“ в рамките на десетилетие.
Използвайки суперкомпютъра Stampede2 в Тексаския изчислителен център (TACC - Texas Advanced Computing Center), екипът преравя най-голямата в света база данни от геномни фрагменти на микроби, които все още не са лабораторно култивирани или напълно секвенирани.
„Без ресурсите на TACC това би било невъзможно“, отбелязва Уилке, професор иръководител на катедрата по интегративна биология, който ръководи частта за обработката на данни на проекта.
„Терминът за това е биопроспектиране [bioprospecting]“, обяснява Финкелщайн. „Беше като да пресявам много тиня и боклуци, за да открия от време на време късче самородно злато.“
Екипът на Тексаския университет в Остин открива 1476 нови предполагаеми CAST, включително три нови семейства, удвоявайки броя на известните семейства. Те вече са проверили експериментално няколко от тях и планират да продължат да тестват още. В крайна сметка Финкелщайн прогнозира, че повечето ще се окажат истински CAST.
„Ако разполагаме само с няколко [CASTs], малко вероятно е да разполагаме с най-добрите съществуващи“, коментира Уилке. „Като разполагаме с повече от хиляда, можем да започнем да откриваме кои са най-лесни за работа или най-ефективни или точни. Надяваме се, че има нови системи за редактиране на гени, които могат да направят нещата по-добре от системите, които имахме преди".
В краткосрочен план Финкелщайн прогнозира, че много от тези нови системи може да се адаптират към генетично инженерни бактерии. Дългосрочното предизвикателство, заявява Финкелщайн, е да „опитомим“ системите, за да работят в нашите клетки.
„Светият граал е да накараме това да работи в клетките на бозайници“, отбелязва Финкелщайн.
Справка: James R. Rybarski et al, Metagenomic discovery of CRISPR-associated transposons, Proceedings of the National Academy of Sciences (2021). DOI: 10.1073/pnas.2112279118
Източник: Potential new gene editing tools uncovered
University of Texas at Austin
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари