През 2014 г. с помощта на дълбоководен апарат изследователите регистрираха в Марианската падина тайнствен звук, който се състои от пет части и продължава около три и половина секунди. Започва с нисък "стон" с честота 38 Hz и завършва с "метален" финал с честота 8000 Hz.
Подобни странни звуци се носеха в падината през есента и пролетта на 2015 г., съобщава Live Science.
"Частта с нискочестотния стон е типична за ивичестите китове, но звънкият "метален" звук, с който завършва сигнала, го прави наистина уникален" - заяви Шарон Ниекърк (Sharon Nieukirk), сътрудник във факултета по морска биоакустика в Университета на Орегон.
Ниекърк и екипът й описват звука в списание Journal of the Acoustical Society of America и изказват предположението си, че дребен кит от вида малък ивичест кит, наричан още малък ивичест кит Минке, а също и ивичест кит-джудже (Balaenoptera acutorostrata) или е отговорен за загадъчния зов. Изследователите се надяват, че други учени ще идентифицират звука в други набори от данни, така че да може да се потвърди източникът.
В същото време, учените отбелязват, че китовете "започват да пеят" само по време на размножителния период, а сигналите в Марианската падина са били регистрирани през цялата година. Изследователите все още не са сигурни какво означава записания звук, но според специалистите тези сигнали могат да имат сложна социална функция.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари