Сухоземните охлюви обикновено се запазват като фосилни черупки от охлюви или отпечатъци, а запазването на меките им тела е рядкост. Рядкост при охлювите е и раждането на живо потомство, а не на яйца.
„Новата ни находка в кехлибар е наистина забележителна и по тази причина“, обяснява д-р Адриен Йохум (Adrienne Jochum) от Изследователския институт на Сенкенберг и Природонаучния музей Франкфурт и Природонаучния музей на Берн. „В парче кехлибар от Мианмар от периода креда, открихме тялото и черупката на изключително добре запазен женски сухоземен охлюв малко след раждането на нейното потомство, което също е запазено в кехлибара".
Заедно с колеги от Китай и Германия Йохум изследва кехлибара, използвайки снимки с висока разделителна способност и изображения с микрокомпютърна томография и успява да разкрие черупката на охлюва, която е висока около 11 милиметра, и мекото тяло на майката както и петте новородени малки.
"Охлювите очевидно са били затворени в дървесната смола веднага след раждането си и са запазени в това положение в продължение на милиони години. Охлювът-майка трябва да е забелязал предстоящата си съдба и е опънал пипалата си в поза "опасност", добавя Йохум.
Въпреки че живите раждания са известни при сухоземните охлюви, те се считат за изключение.
Изследователите предполагат, че видът, описан наскоро като Cretatortulosa gignens, е раждал малките си живи, за да защити потомството си от хищниците възможно най-скоро в тропическите гори на Креда.
Йохум обяснява:
"Точно както техните съвременни роднини от рода Cyclophoroidea, новото ни откритие вероятно е прекарало живота си незабележимо върху мъртви и гниещи листа. Предполагаме, че малките от този вид - в сравнение с охлювите, излюпващи се от яйца - са били по-малки и с по-малък брой, за да увеличат шанса си за оцеляване".
Едър план на потомството на сухоземния охлюв. Кредит: Tingting Yu
Според проучването фосилът от мината за кехлибар в северната част на Мианмар предлага безпрецедентна представа за екологията и поведението на охлювите, живели преди 99 милиона години.
„Въз основа на откритието можем не само да правим изявления за морфологията и палеоекологията на животните, но сега знаем също, че живородните охлюви са съществували през периода Креда“, добавя възхитеният Йохум.
Иизображение от микрокомпютърна томография на съдържанието на кехлибар. Кредит: Tingting Yu
Справка: Adrienne Jochum et al, Mother snail labors for posterity in bed of mid-Cretaceous amber, Gondwana Research (2021). DOI: 10.1016/j.gr.2021.05.006
Източник: 99-million-year-old snail fossilized in amber while giving birth
Senckenberg Research Institute and Natural History Museum
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари