Гигантската южноамериканска речна костенурка (Podocnemis expansa) е голяма полуводна костенурка със сплескана овална форма. Но това, което я прави специална, е нейната специфична стратегия за защита на малките от хищниците.
Вместо да бягат от враговете или да развиват камуфлаж, за да се скрият от тях, тези костенурки просто връхлитат многобройни едновременно на речните плажове. Макар че загиват много костенурки, огромният им брой помага да оцелеят немалко.
Сега изследователи от Световното природозащитно общество (WCS - World Conservation Society) в Бразилия споделят редки кадри от масово излюпване на костенурки, показващи десетки хиляди малки костенурки - известни като чарапа (charapa) в Перу и Еквадор, арау (arrau( във Венецуела и амазонска костенурка (tartaruga-da-Amazôni) в Бразилия - хвърлящи яйцата си на пясъчния плаж по река Пурус в Бразилия, приток на Амазонка, разположен в биологичния резерват Абуфари.
Женските могат да изминат до стотици километри от езерата и реките, които обикновено заемат, до плажовете, където гнездят, за да снесат яйцата си. След снасянето женските не напускат, както е при другите видове костенурки. Вместо това те чакат яйцата им да се излюпят и заедно с излюпилите се малки тръгват към водните си местообитания. Тази силна майчина връзка е уникална сред костенурките.
Кредит: Luiz Alfredo Batista/IBAMA.
След експлозивното си синхронно излюпване малките костенурки започват своето опасно миграционно пътуване. По пътя много попадат в лапите на хищници като местни видове еноти (Nasua nasua), лисици (Cerdocyon thous), гущери тегу (Tupinambis teguixin), и птици като лешояди и други ядат яйцата и малките, а каймани, пирани и други хищни риби преследват младите костенурки, които достигат до реката. Ягуарите са единствените известни естествени врагове на възрастните.
Кредит: Camila Ferrara.
Най-големият хищник на южноамериканската речна костенурка обаче са хората. Тя се счита за ценен деликатес в местната кухня, което означава, че тези костенурки често се събират, въпреки че е незаконно.
През 2014 г. изследователи от Перу, Еквадор, Бразилия, Колумбия и Боливия извършват най-голямото проучване на южноамериканските речни костенурки в Балбина, в бразилския щат Амазонас. Изследването, което бе публикувано в списание Oryx, регистрира повече от 147 000 женски, живеещи в защитени или контролирани райони.
Места, където се наблюдават гигантски речни костенурки като е показан броят на репродуктивните женски. Кредит: Fauna & Flora International.
„Добрата новина е, че все още има голям брой костенурки в басейните на Амазонка и Ориноко и че има голяма група хора и общности, които се занимават и инвестират в тяхното опазване“, коментира Герман Фореро (Germán Forero), научен директор на WCS, Колумбия и водещ автор на изследването. „Това представлява чудесна възможност за вида. Много общности искат да го запазят за в бъдеще, тъй като [arrau] представлява част от техния хранителен режим и култура. “
Изследователят обаче е и предпазлив оптимист, подчертавайки факта, че тези числа отразяват само защитените женски, а живеещите в незащитени райони, може да са много по-зле. Проблемът с нелегалната търговия на костенурки все още е основен проблем, който само ще се засили от икономическата несигурност заради COVID-19.
Други заплахи за вида е заливането на плажовете, зараади изграждането на язовири и мините в близост до местообитанията на костенурките.
Справка: On the future of the giant South American river turtle Podocnemis expansa, German Forero-Medina et al., Oryx, DOI: https://doi.org/10.1017/S0030605318001370
Източник: Rare ‘turtle tsunami’ captured on film by conservationists, ZMEScience
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари